Według badań Wszechrosyjskiego Ośrodka Badania Opinii Publicznej, aż 62 proc. Rosjan uważa, że w miejscach publicznych powinno się umieszczać znaki upamiętniające osiągnięcia Józefa Stalina. W szczególności chodzi o tablice pamiątkowe, cytaty, popiersia i obrazy. Przeciwnego zdania jest 31 proc. badanych. Stalin został również wybrany najwybitniejszym człowiekiem w dziejach. Na uwagę zasługuje fakt, że w Rosyjskim Kościele Prawosławnym istnieje ruch na rzecz kanonizacji Józefa Stalina.
Na pytanie, „dlaczego należy rozmieszczać tego rodzaju pamiątki poświęcone Józefowi Stalinowi, aż 57 proc. respondentów odpowiedziało, że „jest to część naszej historii” i że „nasze dzieci powinny o tym wiedzieć”. Natomiast 18 proc. uczestniczących w badaniu uznało, że „dzięki Stalinowi zwyciężyliśmy w Wielkiej Wojnie Narodowej”. Znacznie rzadziej uważano, że Stalin zrobił dużo dobrego dla kraju (9 proc.), że rozwinął państwo i uczynił je wielkim (8 proc.). Z kolei tylko 5 proc. uważa, że w okresie jego rządów był porządek oraz że był on wielkim wodzem i wielkim człowiekiem.
ZOBACZ TAKŻE:
Rozstrzelać Polaków! Stalinowskie ludobójstwo. Operacja polska NKWD (1937–1938)
Jednocześnie 65 proc. ankietowanych było przeciwnych upamiętnianiu jego niepowodzeń i zbrodni, podczas gdy 28 proc. uważało, że takie informacje trzeba umieszczać. Uzasadniając to ostatnie stanowisko, odpowiadający stwierdzali, że ludzie powinni znać całą prawdę, a nie tylko osiągnięcia (39 proc.), że jest to też część dziejów Rosji i dzieci powinny o tym wiedzieć (35 proc.) i że na błędach się uczymy (16 proc.).
Komentując te wyniki wielu socjologów uważa, że pytanie o osobiste zaangażowanie w całą sprawę ujawniło stosunkowo wysoki poziom obojętności ankietowanych. Jak wynika z badań, 33 proc. Rosjan nie wykazało wyraźnych uczuć ani pozytywnych, ani negatywnych, gdyby taki znak upamiętniający Stalina pojawił się na sąsiednim domu, podczas gdy pozytywnie odniosłoby się do tego 42 proc., a negatywnie – 21 proc.
ZOBACZ TAKŻE:
Wcześniej, w badaniu przeprowadzonym przez Ośrodek im. Lewady mieszkańcy Rosji za najwybitniejszego człowieka w dziejach kraju i świata uznali właśnie J. Stalina, na drugim znalazł się obecny prezydent Władimir Putin. Miejsce na podium zajął poeta Aleksandr Puszkin.
Na uwagę zasługuje fakt, że w Rosyjskim Kościele Prawosławnym (RKP) istnieje ruch na rzecz rehabilitacji, a nawet kanonizacji Józefa Stalina jako „wielkiego państwowca” i „dobroczyńcy kościoła”. Jednym z czołowych przedstawicieli tego nurtu jest były dysydent z czasów sowieckich ks. Dimitrij Dudko. Wśród hierarchii RKP stosunek do Stalina nie jest tak jednoznaczny, np. bardzo krytycznie wyraża się o nim osoba nr 2 w hierarchii, metropolita Hilarion, podczas gdy głowa Kościoła, patriarcha Cyryl nawoływał kilka lat temu, aby w działalności „Wodza Narodów” dostrzegać „nie tylko to co złe, ale także to, co było dobre”.
Badania zostały przeprowadzone w dniach 7-8 lipca 2017 roku na 1,2 tys. osób.
Jagiellonia.org / PCh24.pl /KAI
ZOBACZ TAKŻE:
Senat upamiętnił polskie ofiary zbrodni NKWD z lat 1937–1938
Zbliża się 80. rocznica stalinowskiego ludobójstwa na Polakach
Ostatnie komentarze