Śmierć czterech ukraińskich politologów i dziennikarza, którzy zginęli we wrześniu w wypadku samochodowym, wracając z konferencji naukowej w Warszawie, mogła być zabójstwem – wynika z opublikowanych w poniedziałek ustaleń śledczych w tej sprawie.

Według prokuratury kierowca ciężarówki, która zderzyła się z samochodem politologów, umyślnie skierował swój pojazd na ich auto.

Mówi o tym decyzja sądu rejonowego kijowskiej dzielnicy Peczersk, który zezwolił śledztwu na dostęp do danych jednego z operatorów telefonii komórkowej. Prokuratura utrzymuje, że kierowca ciężarówki mógł być instruowany przez telefon przez inną osobę, której tożsamość jest obecnie ustalana.

Zdaniem śledczych kierowca ciężarówki

„Zamierzając doprowadzić do śmierci dwóch lub więcej osób (…) umyślnie doprowadził do zderzenia z samochodem”, którym jechali politolodzy. Prokuratura podkreśla jednak, że zabójstwo jest jedną z rozpatrywanych wersji zdarzenia”

– napisała gazeta internetowa „Ukrainska Prawda”.

Przypomnijmy, że do tragicznego zdarzenia doszło 6 września. Pięć osób – trzech ukraińskich politologów, działacz społeczny i dziennikarz – zginęło w wypadku samochodowym w obwodzie rówieńskim na Ukrainie. Wszyscy wracali z Warszawy, gdzie wzięli udział w konferencji poświęconej współpracy państw Międzymorza w warunkach wojny hybrydowej.

PRZECZYTAJ:

Rosja boi się pojawienia Międzymorza

Tragicznie zmarli to politolodzy: dr Olexander Maslak, Oleksiy Kuriiny i Oleksander Nikonorow oraz dziennikarz Wołodymyr Karagian i działacz społeczny Sergij Popow. Według portalu 24tv.ua samochód którym jechali zjechał na przeciwległy pas i zderzył się z nadjeżdżającym samochodem ciężarowym.

Wszyscy z tragicznie zmarłych to specjaliści w swoich dziedzinach i zwolennicy zbliżenia pomiędzy Polską a Ukrainą. W Warszawie dyskutowali o tym, jak porozumiewać się między naszymi krajami bez uprzedzeń i ponad podziałami.

Źródło: PAP, niezalezna.pl 

PRZECZYTAJ:

Generał KGB: Terroryzm musi stać się naszą główną bronią

W Pentagonie Rosja na jednej liście z terrorystami

Czarny dzień! Straszna wiadomość… Tragiczna śmierć orędowników Międzymorza

Kolejny zamach! Pod Kijowem została zabita słynna czeczeńska ochotniczka Amina Okujewa

Akt terrorystyczny w Kijowie: Zginęły dwie osoby (WIDEO)

Atakowali konsulat RP w Łucku. Są w rękach ukraińskich służb

Wybuch w centrum Kijowa. Zamordowany czeczeński ochotnik walczący w Donbasie (WIDEO)

Granat odłamkowy RGD-5 miał wybuchnąć w Centrum Kultury Polskiej w Iwano-Frankowsku?

Rosja planuje ataki terrorystyczne – szef SBU

Terroryzm. Rosja zmienia strategię wojny na Ukrainie (WIDEO)

Terakt w Łucku. Cios wymierzony w relację polsko-ukraińskie

Wybuch samochodu OBWE na Ukrainie