5 września rano policja w Iwano-Frankowsku (d. Stanisławów) otrzymała zgłoszenie, że podczas profilaktycznego czyszczenia klimatyzacji w kamienicy, w której mieści się m.in. Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego, znaleziony został w metalowej rynnie między parterem a pierwszym piętrem przedmiot przypominający granat. 

Na miejsce zdarzenia udały się wszystkie służby w tym pirotechnicy, którzy zabezpieczyli ładunek przypominający granat RGD 5 z zapalnikiem i skierowali go do ekspertyzy – informuje portal zik.ua.

Na zdjęciach z miejsca zdarzenia opublikowanych w lokalnych mediach widać metalową kotwicę, do której – jak podała policja – przymocowany był granat. Kotwica mogła być hakiem, który miał zaczepić o wybrany cel.

– Nie wiemy, jak długo ten granat znajdował się w tym miejscu. Niewykluczone, że spłynął z wodą, gdyż leżał w rynnie. Możliwe, że przy nieostrożnym obchodzeniu się z tym przedmiotem mógł on eksplodować i możliwe, że taki był zamysł, jednak ekspertyzy jeszcze tego nie wykazały – powiedziała mediom rzeczniczka policji obwodowej Myrosława Bendyk.

W związku ze zdarzeniem wszczęto śledztwo z cz. 1 art. 263 (nielegalne wykorzystanie broni, amunicji lub materiałów wybuchowych) Kodeksu Karnego Ukrainy.

Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankowsku otwarte zostało w maju 2013 r. Zajmuje się m.in. propagowaniem i promocją Polski i kultury polskiej na Ukrainie, budowaniem pozytywnych polsko-ukraińskich relacji i edukacją z zakresu funkcjonowania w UE. Służy także polskiej społeczności dawnego Stanisławowa. Działalność placówki finansowana jest przez stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków Kancelarii Senatu RP.

Jagiellonia.org / Kresy24.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Czarny dzień! Straszna wiadomość… Tragiczna śmierć orędowników Międzymorza