„Na poziomie ideologiczno-filozoficznym Rosja putinowska nie chce w ogóle uznawać Ukrainy jako bytu. W moim przekonaniu trudno byłoby to nazwać inaczej niż ludobójstwo, jeśli jedna armia wchodzi na terytorium suwerennego państwa i morduje ludzi tylko dlatego, że są Ukraińcami”.

Marcin Przydacz

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych

Przydacz podczas rozmowy w TVP Info wiceszef MSZ Marcin Przydacz pytany był m.in. o to, czy rosyjskie zbrodnie w Ukrainie to ludobójstwo.

„Władimir Putin tuż przed atakiem na Ukrainę dał taki pseudowykład historyczny, podważając w zasadzie sensowność funkcjonowania, jego zdaniem, państwa ukraińskiego, narodu ukraińskiego, o tym musimy pamiętać. Na poziomie ideologiczno-filozoficznym Rosja putinowska nie chce w ogóle uznawać Ukrainy jako bytu”

– powiedział.

Stwierdził, że „niestety banda putinowców wywiodła z tego konkretne wnioski – zaczęła eliminować te najbardziej aktywne jednostki, elity na terytoriach zajętych, zwłaszcza na tych terytoriach północnych i wschodnich”. – Znamy to doskonale z naszej historii Europy Środkowej – dodał.

Według Przydacza tym jak będzie to nazwane, powinien oczywiście zająć się przede wszystkim Międzynarodowy Trybunał Karny i odpowiednie misje, które dziś kompletują dowody.

„Natomiast w moim osobistym przekonaniu, trudno byłoby to inaczej nazwać niż ludobójstwo, jeśli jedna armia wchodzi na terytorium suwerennego państwa i morduje ludzi tylko dlatego, że są Ukraińcami”

– powiedział.

„LUDZIE SĄ MORDOWANI TYLKO ZE WZGLĘDU NA SWOJE POCHODZENIE”

Dodał, że to Rafał Lemkin, polski prawnik żydowskiego pochodzenia, zdefiniował termin ludobójstwo.

„W moim przekonaniu absolutnie ono tutaj odpowiada rzeczywistości. Ale, jak mówię, tym powinien się zająć, niezależny sąd międzynarodowy, który, daj Boże, mam nadzieję, osądzi tych zbrodniarzy”

– podkreślił.

Na uwagę, że definicje są znane, a mimo to ze strony polityków Francji i Niemiec nie padają takie słowa, Przydacz odparł, że „część establishmentu politycznego na zachód od naszych granic chciałaby jak najszybszego zakończenia tego konfliktu, by móc wrócić do normalnego biznesu”. Jak jednocześnie zauważył, ta polityka „krok po kroku delikatnie się zmienia”.

Przydacz powiedział, że żaden sposób nie jest w stanie zrozumieć, jak wobec takich obrazów, które sam widziałem w Borodziance, towarzysząc prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas wizyty na Ukrainie, „można przechodzić do jakiejś akademickiej dyskusji”.

„Przecież widać – ludzie są mordowani tylko ze względu na swoje pochodzenie, miasta są rozbijane tylko dlatego, że są miastami ukraińskimi. Tu trzeba działać twardo i my jako Polska działamy twardo”

– oświadczył.

– (Kanclerz Niemiec) Olaf Scholz jeszcze niedawno mówił, że nie ma żadnej broni, którą mógłby wysłać na Ukrainę, najwyżej może wysłać 5 tys. hełmów, jednak na skutek tego nacisku to się zmieniło. Myślę, że także jest (tak) w przypadku tych definicji – ocenił. Podkreślił jednocześnie, że „Ukraina nie ma czasu na to aż jeden czy drugi polityk niemiecki, czy francuski dojrzeje do pewnej zmiany”.

Przydacz powiedział, że żaden sposób nie jest w stanie zrozumieć, jak wobec takich obrazów, które sam widziałem w Borodziance, towarzysząc prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas wizyty na Ukrainie, „można przechodzić do jakiejś akademickiej dyskusji”. – Przecież widać – ludzie są mordowani tylko ze względu na swoje pochodzenie, miasta są rozbijane tylko dlatego, że są miastami ukraińskimi. Tu trzeba działać twardo i my jako Polska działamy twardo – oświadczył.

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas środowego wywiadu dla stacji France 2 nie nazwał rosyjskich zbrodni wojennych popełnianych na Ukrainie „ludobójstwem”. Za „bardzo bolesną” wypowiedź Macrona uznał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, swoje rozczarowanie wyraziło też MSZ Ukrainy. W czwartek prezydent Francji pytany o swe słowa powiedział m.in., że „werbalna eskalacja nie pomaga Ukrainie”. Słowo „ludobójstwo” ma znaczenie, które muszą określić prawnicy, a nie politycy – dodał Macron. Podkreślił też, że „Francja jest krajem, który w latach 2010-2014 najbardziej pomógł Ukrainie przygotować się do samoobrony”.

ZATONIĘCIE KRĄŻOWNIKA MOSKWA

Przydacz pytany był też w piątek o zatonięcie flagowego okrętu rosyjskiej Floty Czarnomorskiej – krążownika Moskwa. Rosyjskie ministerstwo obrony podało, że krążownik zatonął podczas holowania w warunkach sztormu. Wcześniej armia ukraińska podała, że okręt został trafiony dwiema rakietami Neptun.

„Poza tą symboliką, która jest bardzo ważna – to był krążownik Moskwa, flagowy okręt na Morzu Czarnym, po drugie, to był ten krążownik, który tak ładnym językiem symbolicznie ukraińscy obrońcy Wyspy Węży wysłali w odpowiednim kierunku. Właśnie w tamtym kierunku się udał na skutek uderzenia rakiety Neptun” – powiedział wiceminister SZ.

Według Przydacza wydarzenie to pokazuje, że Rosjanie tracą przewagę na Morzu Czarnym. Ocenił również, że „uderzyło to w morale rosyjskiego wojska”. – Stracili poważną jednostkę, ich siła rażenia opadła, ale i widzą, że Ukraińcy są naprawdę skuteczni w obronie swojego terytorium – zaznaczył.

Źródło: PAP, PolskieRadio24

PRZECZYTAJ:

To ludobójstwo! Potworne bestialstwa putinowskich morderców w Buczy i Irpieniu

Rosyjskie ludobójstwo na Ukrainie. Premier Morawiecki żąda zwołania Rady Europejskiej

Przypomnijmy, 22 lutego br. Stany Zjednoczone poinformowały Organizację Narodów Zjednoczonych, że mają „rzetelne informacje” o tym, że Kreml starannie zaplanował organizację masakr i aresztowań Ukraińców, którzy są w stanie przeciwstawić się realizacji agresywnych planów geopolitycznych Moskwy. Masowy terror Rosja planuje zorganizować po inwazji na Ukrainę na okupowanych terytoriach. Kilka zachodnich agencji informacyjnych, w szczególności AFP, Reuters i DPA, zapoznały się z tekstem apelu USA do ONZ, poinformował portal Jagiellonia.org, powołując się na amerykańską rządową rozgłośnię Radio Wolna Europa/Radio Swoboda.

20 lutego Bathsheba Nell Crocker, ambasador USA przy ONZ w Genewie, przedstawiła w liście do Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka szczegóły „alarmujących informacji” zebranych przez amerykański wywiad.

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni łamaniem praw człowieka przez Rosję w tych częściach Ukrainy, które ona już okupowała, i mamy wszelkie powody, by sądzić, że obawy te nasilą się po nowej [rosyjskiej] ofensywie wojskowej”

– czytamy w liście.

Ambasador USA przy ONZ twierdzi, że Kreml planuje ukierunkowane zabójstwa, porwania, zatrzymania i tortury tych, którzy sprzeciwiają się działaniom Rosji na Ukrainie. Zgodnie z listem, celem ataków będą dziennikarze, działacze, a także rosyjscy i białoruscy dysydenci, którzy obecnie ukrywają się na Ukrainie.

„W szczególności mamy wiarygodne informacje, z których wynika, że rosyjskie służby specjalne opracowują listy zidentyfikowanych Ukraińców, których po okupacji wojskowej należy zabić lub wysłać do obozów koncentracyjnych”

– czytamy w oficjalnym liście USA do ONZ.

Ambasador USA przy ONZ oświadczyła również, że Stany Zjednoczone posiadają informacje, iż rosyjska armia planuje używać śmiercionośnych metod, by rozproszyć protesty lub stłumić „pokojowe akty oporu cywilów”.

Jak już wcześniej informowaliśmy, amerykańskie czasopismo Foreign Policy powołując się na wysokich amerykańskich urzędników, którzy dysponują danymi wywiadowczymi USA, opublikowało informację o tym, że jeśli Rosji uda się zająć Ukrainę, rosyjskie służby specjalne rozpoczną starannie zaplanowaną kampanię masowych aresztowań i zabójstw.

Rosja starannie zaplanowała kampanię masowego terroru przeciwko aktywistom i politykom, którzy sprzeciwiają się wdrażaniu agresywnej strategii geopolitycznej Kremla. W tym celu po ataku na Ukrainę zaplanowane są masowe aresztowania i zabójstwa przeciwników politycznych, działaczy antykorupcyjnych, a także białoruskich i rosyjskich dysydentów mieszkających na Ukrainie, informują źródła wydania powołując się na dane wywiadowcze amerykańskich służb specjalnych.

Dziennikarze Foreign Policy wskazali, że „4 osoby zaznajomione z amerykańskimi danymi wywiadowczymi” stwierdziły, że Rosja przygotowała szczegółowe listy ukraińskich aktywistów, działaczy, polityków i innych znanych osób, które „po inwazji” zostaną aresztowane, a nawet zabite.

Wysocy urzędnicy administracji Bidena są również zszokowani liczbą tych list – są one skierowane dosłownie przeciwko każdemu, kto mógłby sprzeciwić się realizacji rosyjskiej strategii na Ukrainie.

Inne źródło, „urzędnik pod warunkiem zachowania anonimowości”, powiedział, że USA odtajniły część swoich danych wywiadowczych i przekazały je Ukrainie jako ostrzeżenie. Przypomnijmy, że wcześniej szczegóły tego scenariusza opisał tabloid Bild.

PRZECZYTAJ:

Oficjalnie! List USA do ONZ: Kreml zaplanował organizację masakr, tortur i aresztowań Ukraińców

W rzeczywistości Rosja pielęgnowała takie plany od bardzo dawna. Portal Jagiellonia.org wielokrotnie o tym pisał, powołując się na informacje publikowane przez przedstawicieli ukraińskich służb specjalnych. Redaktor naczelny portalu Jagiellonia.org od 2014 roku w swoich artykułach wielokrotnie ostrzegał o istnieniu takiego scenariusza.

Marionetki Moskwy od 2005 roku aktywnie wdrażały w życie tajną operację pod kryptonimem „Monolit”, opracowaną przez FSB. Kremlowski scenariusz przewidywał złamanie oporu i ustanowienie brutalnej dyktatury. Setki tysięcy opozycjonistów miały być wysłane do obozów koncentracyjnych. Wkrótce taki sam los miał spotkać Polaków i narody państw bałtyckich.

– Mamy niepodważalne dowody realizacji operacji specjalnej pt. „Monolit” – oświadczył ówczesny szef SBU Wałentyn Naływajczenko w wywiadzie udzielonym programu TSN Tyżdeń ukraińskiej telewizji 1+1, który został transmitowany 22 lutego 2015 r. Celem tej operacji, w której uczestniczył Janukowycz i inni przywódcy, było utrzymanie władzy do 2020 roku.

Operacja FSB przewidywała również scenariusz militarny. Kreml szykował się do rozprawienia się z akcjami nieposłuszeństwa podczas wyborów prezydenckich w 2015 roku na Ukrainie. Rosyjskie służby specjalne wraz ze swoimi marionetkami przygotowywały się do przekształcenia Ukrainy w ogromny obóz koncentracyjny.

„Byłby to kraj autorytarny, faszystowski. Ponieważ [Janukowycz] nie miałby innego wyboru. Setki tysięcy [przeciwników reżimu] zostałyby aresztowanych i postawionych przed sądem. Być może zginęłyby dziesiątki tysięcy ludzi. To byłaby ruina. W tej sytuacji byłoby to państwo policyjne i faszystowskie”

– powiedział Mykoła Małomuż, były szef Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy.

Obozy koncentracyjne dla dysydentów i okrutny despotyzm dla wszystkich pozostałych – taką przyszłość dla Europy przygotowywała Rosja, kontrolowana przez byłych funkcjonariuszy KGB. I gdyby nie rewolucja godności i zacięty opór Ukraińców w Donbasie, „uprzejme zielone ludziki” w najbliższej przyszłości pojawiłyby się na ulicach miast Europy Środkowo-Wschodniej. Rewolucja godności w Kijowie pokrzyżowała te plany. Na Ukrainie trwa wojna o przyszłość cywilizacji europejskiej.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Marionetkowy „rząd” i obozy koncentracyjne. Bild ujawnia plan Putina

Rosyjska agresja. Kreml szykuje zamach stanu na Ukrainie – brytyjskie MSZ

Biały Dom: Putin prowadzi wojnę przeciwko Ukraińcom, by represjonować ich, zmiażdżyć ich, skrzywdzić ich

Wywiad USA: Putin planuje zorganizować wielki terror: masowe aresztowania i morderstwa na Ukrainie