Pikiety odbywać się będą 5 lutego o 14:00 przed ambasadą i konsulatami Rzeczpospolitej Polskiej na terenie Ukrainy: w Kijowie, Winnicy, Łucku, Odesie i Charkowie. Nacjonaliści zapowiedzieli, że będzie to protest przeciwko przyjętej przez polski Sejm ustawy o IPN zakazującej ideologię banderyzmu.

Będzie to kolejny cios wymierzony w relacje polsko-ukraińskie. Moskwa triumfuje. Wrogowie Polski i Ukrainy zacierają ręcę. Pożyteczni idioci z obu stron granicy z godną pozazdroszczenia regularnością przyczyniają się do realizacji strategii Kremla i Łubianki.

PRZECZYTAJ:

Dr Jerzy Targalski: Rosyjska agentura w Polsce tylko czeka, aby takie wypadki nagłaśniać i kreować agresywne zachowania wobec Ukraińców

Dr Jerzy Targalski: Większość Polaków będzie grała w rosyjskim teatrze marionetek

Ukryta wojna przeciwko Zachodowi. Doktryna generała Gierasimowa

Przypomnijmy, że w Polsce panuje błędna opinia, że nacjonalistyczna „Swoboda” jest niezależną od rosyjskich wpływów siłą polityczną. Niektóre siły w Polsce opowiadają się za wersją, według której sami Ukraińcy, bez pomocy z zewnątrz, rzekomo zaczęli propagować idee integralnego nacjonalizmu i promować kult Stepana Bandery. To nie jest prawda. Wszystkie nacjonalistyczne organizacje, ruchy i partie na Ukrainie powstały przy udziale i ścisłej kontroli KGB. Niestety, wielu szczerych patriotów Ukrainy znalazło się pod wpływem tej propagandy.

PRZECZYTAJ:

Partia „Swoboda” finansuje się przez prorosyjskiego oligarchę Firtasza

Lider „Swobody” Ołeh Tiahnybok otrzymał 200 tysięcy dolarów z „czarnej kasy” rosyjskiego agenta Janukowycza

Na początku lat 90. ubiegłego wieku specjalne służby byłego ZSRR, aby zdyskredytować Ukrainę, promowały w strukturach euroatlantyckich wizerunek kraju rozdartego wewnętrznymi sprzecznościami, na zachodzie którego dominują skrajni „ukraińscy nacjonaliści”, a na wschodzie panują prorosyjscy sowieccy komunisci. Celem tej propagandy było straszenie Zachodu państwem ukraińskim, zwłaszcza zagrożeniem ze strony mitycznych „ukraińskich nacjonalistów”. Co więcej, podjęto próbę powiesić etykietę „nacjonalistów” na wszystkich bez wyjątku członków partii i ruchów popierających niepodległość Ukrainy czyli na wszystkich, którzy uniemożliwiali rosyjskim czekistom odbudowę imperium rosyjskiego. Ta polityka nie zadziałała, ale agenci KGB zdołali stworzyć potężne i wpływowe nacjonalistyczne lobby na Ukrainie, którę Moskwa od czasu do czasu stosowała, by zdyskredytować Ukrainę w Polsce i na Zachodzie.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Krzesimir Dębski: Właściwie w każdym oddziale UPA był sowiecki instruktor

Ludobójstwo… Kto na tym skorzystał?

Kulisy ludobójstwa na Wołyniu

Dziel i rządź. 500-letnia wojna hybrydowa

„Wojna hybrydowa” nowością w działaniach Rosji? Już w czasach II RP Rosja atakowała Polskę

Agenturalno-bojowe działania ZSRR na terenie Ukrainy – fragmenty książki “Oko Diabła”