Federacja Rosyjska i Chińska Republika Ludowa są nazywane głównym zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych Ameryki na arenie polityki zagranicznej.

Jest to określone w zaktualizowanej amerykańskiej strategii bezpieczeństwa narodowego, opublikowanej dzisiaj na stronie internetowej Białego Domu. Dokument zawiera 68 stron i został podpisany przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

„Chiny i Rosja rzucają wyzwanie amerykańskiej potędze i interesom. Są zdeterminowani, aby rozbudowywać swoje siły zbrojne i monitorować informacje, aby tłumić społeczeństwo i zwiększać wpływy” – mówi dokument. Strategia stwierdza, że rozwój nowoczesnej broni rosyjskiej i chińskiej stanowi zagrożenie dla infrastruktury krytycznej Stanów Zjednoczonych. Wśród zagrożeń wymienia się także Koreę Północną i Iran, które poprzez próby destabilizacji regionów stwarzają zagrożenia dla USA i ich sojuszników.

Ponadto zagrożenie pochodzi od terrorystów-dżihadystów i międzynarodowych organizacji przestępczych. „Chociaż problemy te różnią się naturą i wielkością, są zasadniczo takie same dla wszystkich, którzy cenią sobie wolność”, mówi dokument. Zgodnie ze strategią zagrożenia te wymagają od USA ponownego przemyślenia polityki z ostatnich dwóch dekad.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Rosnąca potęga militarna Rosji i Chin zwiększa ryzyko wojny – raport NATO