W ćwiczeniach, które odbędą się za kilka miesięcy, weźmie udział wojskowi z co najmniej pięciu krajów członkowskich NATO, informuje portal rosyjskojęzycznej redakcji rządowej rozgłośni Stanów Zjednoczonych Voice of America.

„W szczególności zostaną opracowane działania obronne z późniejszą ofensywą w celu przywrócenia granicy państwowej i integralności terytorialnej państwa, które zostało poddane agresji przez jeden z wrogich państw sąsiednich”

– czytamy w oświadczeniu.

PRZECZYTAJ:

Stany Zjednoczone mogą nadać Ukrainie status głównego sojusznika USA spoza NATO – były amerykański ambasador w Kijowie

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin w czwartek 1 kwietnia podczas rozmowy ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Andrijem Taranem „potępił niedawną eskalację agresywnych i prowokacyjnych działań Rosji we wschodniej Ukrainie” i potwierdził „dalsze poparcie dla suwerenności, integralności terytorialnej i aspiracji euroatlantyckich Ukrainy”.

Co więcej, spotkanie zastępcy szefa administracji prezydenta Zełenskiego Romana Maszowca z szefem reprezentacji NATO zakończyło się ponoć porozumieniem w sprawie otwarcia przestrzeni powietrznej Ukrainy dla lotnictwa NATO. O tym na Twitterze poinformował polski ekspert Marek Budzisz.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Przystąpienie Ukrainy do NATO wzmocni Sojusz — dowódca sił zbrojnych Ukrainy

Rozmowa telefoniczna Bidena i Zełenskiego. Prezydent USA potwierdził niezachwiane poparcie Ukrainy w obliczu rosyskiej agresji

The Hill: Biden może ożywić Europę Wschodnią i zmobilizować międzynarodowy front przeciwko rosyjskiej agresji

Joe Biden: „Ameryka wróciła”. Prezydent elekt rzucił wyzwanie przeciwnikom USA i zobowiązał się wspierać sojuszników