We wsi Stara Kotelnia (gmina Wołycia) w obwodzie żytomierskim, zainstalowano nocne oświetlenie starego Kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego – informuje agencja Ukr.net.

Projekt został sfinansowany z grantu z Programu Aktywni Obywatele British Council. Na fasadzie kościoła zainstalowano pięć reflektorów zasilanych energią słoneczną.

„Wygląda na to, że kościół ożył, przestał być starym szarym budynkiem, ale stał się miejscem prawdziwej wiary w cuda, które jesteśmy w stanie stworzyć własnymi rękoma” – powiedziała radna samorządu gminy Wołycia Oksana Sawczenko i dodała, że jest to pierwszy grantowy projekt zrealizowany w nowo utworzonej wspólnocie terytorialnej.

Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego – wybudowany w 1781 r. przez Antoniego Pruszyńskiego w stylu barokowym. Budowa obiektu z czerwonej cegły, otynkowanego, zakończona została w 1786 r. Fasada zwieńczona tympanonem. Kościół położony jest na wzgórzu, na terenie dawnej twierdzy, która wznosi się nad rzeką. Twierdza w XII w. była ważnym punktem strategicznym w systemie obronnym tych ziem. Zachowały się resztki wału, którym został otoczony kopiec.

Ostatnio gmina pozyskała również dofinansowanie na realizację projektu złożonego na wniosek organizacji pozarządowych „Punkt dostępu” i „Nasze Podole”, który przewiduje zagospodarowanie terenu wokół kościoła. Ten projekt dostał dofinansowanie w wyniku konkursu dla uczestników projektu „Pomyślne społeczności lokalne”, który realizuje Fundacja Edukacja dla Demokracji.

Jagiellonia.org

ZOBACZ WIDEO: