USA pociągną Federację Rosyjską do odpowiedzialności za niesprowokowaną wojnę z Ukrainą. Tak wynika z oświadczenia Departamentu Stanu USA, opublikowanego w pierwszym dniu szczytu ministrów spraw zagranicznych państw G20, który 1-2 marca odbył się w New Delhi (Indie).

„Wojna Rosji z Ukrainą rażąco narusza zasady Karty Narodów Zjednoczonych, podważając międzynarodowy system oparty na zasadach, który zapewniał światową stabilność i rozwój przez ostatnie 75 lat. Wojna Rosji z Ukrainą zadała nowy cios perspektywom globalnego wzrostu i nadziejom na postęp w kierunku celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych”

czytamy w oświadczeniu.

Stany Zjednoczone będą nadal współpracować z G20 i innymi partnerami międzynarodowymi w celu rozwiązania problemów, w szczególności humanitarnych, związanych z zakrojoną na pełną skalę rosyjską inwazją na Ukrainę, oświadczył Departament Stanu USA.

W oświadczeniu stwierdzono też, że wojna Kremla szczególnie wpłynęła na bezpieczeństwo żywnościowe.

„G20 powinno pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za brak reakcji na wysiłki ONZ zmierzające do otwarcia szlaków żeglugowych dla dostaw zboża”

– czytamy w oświadczeniu, które zostało opublikowane na łamach oficjalnego serwisu internetowego Departament Stanu.

18 państw członkowskich G20 poparło stanowisko USA w sprawie zdecydowanego potępienia niesprawiedliwej i niesprowokowanej agresji Rosji na Ukrainę. Większość państw zażądała bezwarunkowego wycofania wojsk z jej terytorium. Nie zgodzili się z tymi punktami tylko ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Chin, podaje niemieckie wydanie Tagesschau.

„Większość członków [G20] zdecydowanie potępiła wojnę na Ukrainie i podkreśliła, że powoduje ona ogromne ludzkie cierpienia i zwiększa istniejącą wrażliwość światowej gospodarki – ograniczając wzrost, napędzając inflację, zakłócając dostawy, osłabiając bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe oraz zwiększając ryzyko. Były też inne poglądy i różne oceny sytuacji i sankcji”

– czytamy w dokumencie opublikowanym na Twitterze indyjskiego szczytu G20.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

„Nowa Norymberga”. Ukraina chce utworzyć specjalny trybunał dla Putina

Operacja „Dzień Sądu”. Ukraina stworzyła jednostkę do zniszczenia rosyjskich zbrodniarzy wojennych

Rosja po Putinie. Jednym z warunków zniesienia sankcji powinna być rezygnacja z broni jądrowej

Co Putin planował zrobić z Polską i Europą?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „WRÓG U BRAM”

Jak Merkel podhodowała nowego Führera w Moskwie?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „PĘTLA GAZOWA KREMLA: NORD STREAM 2 WPĘDZIŁ EUROPĘ W PUŁAPKĘ”

Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NAJNOWSZY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „LUDOBÓJSTWO 2022” 

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA. TEMAT NUMERU „GEOPOLITYKA”

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: