Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski wskazał, że inicjatywa Trójmorza znajduje się na decydującym etapie, gdyż przechodzi z fazy teoretycznych rozmów do praktycznych realizacji.

Słowa szefa Gabinetu Prezydenta zostały zaprezentowane w formie nagrania wideo na konferencji dotyczącej spraw Trójmorza w Waszyngtonie. Szczerski podkreślił, że wszystkie państwa włączone w inicjatywę są zdecydowane „zachować zarówno jedność Europy, jak i transatlantyckie związki”.

PRZECZYTAJ:

Trójmorze na liście narodowych projektów priorytetowych USA. „To odpowiedź na Nord Stream 2”

Na konferencji „Od Warszawy do Bukaresztu: droga naprzód dla inicjatywy Trójmorza” poruszano kwestie związane z wszelkimi aspektami dotyczącymi planów realizacji tego projektu. Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka wskazała, że inicjatywa nie ma na celu uderzenia w jedność Europy, lecz wręcz przeciwnie „zmierza ona do wzmocnienia UE i zacieśnienia transatlantyckiej współpracy”.

Waszyngtońska konferencja zgromadziła ekspertów z różnych dziedzin – dyplomatów, przedstawicieli rządów 12 państw skupionych wokół idei Trójmorza, administracji prezydenta Donalda Trumpa, jak i przedstawicieli NATO.

Poszczególne sesje konferencji poświęcone były strategicznym związkom Europy Środkowej z USA, współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego i rozwojowi infrastruktury w Europie Środkowej. Wtorkowa konferencja była drugą kompleksową prezentacją problematyki związanej z koncepcją Trójmorza. Następna odbędzie się w stolicy Rumunii, Bukareszcie.

Źródło: Pch24.pl, wPolityce.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Tarcza Europy

Dr Andreas Umland: z Ukrainą Trójmorze stałoby się projektem geopolitycznym

Bałtycko-Czarnomorska Szachownica

W jedności siła. Nordycka Współpraca Obronna (NORDEFCO) wzorcem dla państw Międzymorza