Parlament Europejski w specjalnej rezolucji ostro potępił systematyczne naruszanie praw człowieka na masową skalę w Rosji i na okupowanym Krymie i zażądał, by rosyjskie władze natychmiast i bezwarunkowo uwolniły nielegalnie przetrzymywanych obywateli Ukrainy (Ukraińców i Tatarów krymskich) – informuje portal Kresy24.pl powołując się na agencję Ukrinform i wydanie The Moscow Times.

W rezolucji szczególnie podkreślono sprawę ukraińskiego reżysera Olega Sencowa przetrzymywanego w rosyjskim łagrze (wyrok 20 lat za rzekomą działalność terrorystyczną na Krymie) w okręgu nienieckim na północy Rosji, który prowadzi głodówkę protestacyjną. Ale w rezolucji zawarto nazwiska wszystkich, w sumie ponad 70 Ukraińców i Tatarów w rosyjskich więzieniach i aresztach, na przykład dziennikarza agencji Ukrinform Romana Suszczenko, albo Mykoły Karpiuka, Ołeksija Czirnija czy Jewhena Panowa, którzy, jak wspomniano w rezolucji, byli torturowani.

Jednocześnie Parlament Europejski opublikował specjalne oświadczenie odnoszące się do rozpoczynających się dziś w Rosji futbolowych Mistrzostw Świata 2018. „Zauważamy, że Rosja ma słabą kartotekę dotyczącą przestrzegania praw człowieka, także jeżeli chodzi o przygotowania do Mistrzostw Świata, które rozpoczynają się dziś. Chodzi o poważne ograniczenia dla wolności prasy, więzienie dziennikarzy i przeciwników politycznych, zastraszanie obrońców praw człowieka i inne rodzaje gwałcenia praw człowieka, które nie powinny być tolerowane” – napisano w oświadczeniu podpisanym przez przewodniczących komisji spraw zagranicznyc PE (David McAllister), podkomisji praw człowieka (Pier Antonio Panzeri), delegacji parlamentarnej UE-Rosja (Othmar Karas).

Jak informuje portal Niezalezna.pl, wczoraj, po 10 latach od rosyjskiej inwazji na Gruzję w Unii przyznali rację Lechowi Kaczyńskiemu. PE przyjął także rezolucję wzywającą Rosję do wycofania wojsk z Gruzji. Europosłowie w dokumencie podkreślili, iż 10 lat po rosyjskiej agresji wojskowej na Gruzję w sierpniu 2008 r. Federacja Rosyjska nadal bezprawnie okupuje gruzińskie terytoria Abchazji i Regionu Cchinwali/Osetii Południowej, naruszając prawo międzynarodowe i oparty na zasadach system międzynarodowy. Zwrócili też uwagę, iż tzw. traktaty o integracji i sojuszu, podpisane przez Rosję z Abchazją i Osetią Południową w 2014 i 2015 r., były wyraźnym pogwałceniem prawa międzynarodowego, zasad OBWE i międzynarodowych zobowiązań Rosji, mając na uwadze, że Unia Europejska nie uznaje ram tzw. wyborów i referendum, które popierani przez Rosję separatyści przeprowadzili w 2016 i 2017 r. w gruzińskich regionach Abchazji i Osetii Południowej.

Warto przy okazji dodać, że dzisiaj na wolność po odbyciu 30-dniowej kary w moskiewskim areszcie wyszedł lider opozycji rosyjskiej Aleksiej Nawalny. Ukarany został za zorganizowanie masowych antyputinowskich protestów. Na portalu społecznościowym napisał, że areszt został przygotowany na Mundial, „w każdej celi przeprowadzono euroremont” (tak w Rosji nazywa się remont w wysokim standardzie). Według jego słów, strażnicy udostępniają piłki i na spacerniaku postawili bramki, żeby można było grać. Pomalowano nawet kraty więzienne i zainstalowano nowe muszle klozetowe. Poprawiło się nawet jedzenie więzienne, np. jest menu z daniami do wyboru i pojawił się niespotykany wcześniej w areszcie kebab, a aresztantów w stołówce obsługują kadeci szkół wojskowych. Nawalny opowiada też, że pojawiły się także młode studentki znające język angielski „ubrane w mundurki będące skrzyżowaniem uniformu policyjnego i uniformu stewardessy”. Na razie jednak, jak pisze Nawalny, nie ma wielu kibiców w moskiewskim areszcie i studentki się nudzą.

Źródło: Kresy24.pl, , Niezalezna.pl, Ukrinform.net, Themoscowtimes.com

ALEPPO. PUTIN WRAZ Z ASADEM BEZLITOŚNIE ZBURZYLI MIASTO BĘDĄCE DOMEM DLA PONAD 2 MILIONÓW LUDZI…

PRZECZYTAJ:

Mundial 2018 jest skąpany we krwi. Piłkarska obłuda