Oprócz atomowych sankcji, które zadadzą druzgocący cios gospodarce Federacji Rosyjskiej, Stany Zjednoczone szykują bardzo bolesne osobiste sankcje wobec rosyjskich elit. Tekst dokumentu został opublikowany na oficjalnej stronie internetowej Senatu USA 12 stycznia.

„Jeżeli Prezydent Stanów Zjednoczonych postanowi twierdząco, że Rosja ponownie najechała lub nasiliła działania wojenne, ustawa o ochronie suwerenności Ukrainy uruchomi kaskadę obowiązkowych sankcji przeciwko przywódcom politycznym i wojskowym Rosji, instytucjom finansowym, górnictwu i Nord Stream-2”.

Jeanne Shaheen

Senator Stanów Zjednoczonych z New Hampshire

Demokraci z Senatu USA opublikowali projekt ustawy o nałożeniu szeroko zakrojonych sankcji na najwyższych rosyjskich urzędników rządowych i wojskowych, w tym na Putina, które zostaną wprowadzine, jeśli Moskwa rozpocznie działania wojskowe przeciwko Ukrainie, podaje Reuters.

Zgodnie z projektem ustawy w przypadku rosyjskiej inwazji na Ukrainę aresztowane zostaną rachunki i majątek Putina, premiera Federacji Rosyjskiej, ministrów obrony i spraw zagranicznych oraz ich bliskich. Сały świat dowie się o ich tajnych aktywach. Co więcej, będą mieli zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych.

Sankcje te będą bardzo bolesne dla otoczenia Putina. Na przykład rodzina szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, który walczy z USA na poziomie dyplomacji, od 20 lat mieszka w Stanach Zjednoczonych i jest właścicielem sieci supermarketów w tym kraju, a jego córka nawet nie mówi po rosyjsku. Podobnie jest z członkami rodzin większości członków rosyjskich elit. Ich dzieci i rodziny mieszkają, studiują i robią interesy na Zachodzie. Jest mało prawdopodobne, że wszyscy oni są zachwyceni szalonymi i maniakalnymi inicjatywami Putina w zakresie polityki zagranicznej.

PRZECZYTAJ:

Otoczenie Putina może odsunąć go od władzy – ekspert wojskowy

Być może w Rosji szykuje się „spisek bojarski” – Pawło Klimkin

Proponowany projekt ustawy, poparty przez Biały Dom, zawiera też postanowienia mające pomóc wzmocnić bezpieczeństwo Ukrainy i wzywa Stany Zjednoczone do „rozważenia wszystkich dostępnych i odpowiednich środków” w celu zapewnienia, że ​​gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec nie zostanie „narzędzie złośliwe działania” Federacji Rosyjskiej.

„Dzięki tej ustawie jest absolutnie jasne, że Senat USA nie będzie siedział bezczynnie, gdy Kreml grozi ponowną inwazją na Ukrainę” – oświadczył senator Robert Menendez, przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Senatu USA, który przedstawił ustawę.

Projekt ustawy, o którym po raz pierwszy doniósło wydanie The Washington Post, przewiduje również odłączenie Rosji od międzynarodowego systemu płatności SWIFT, co miałoby katastrofalne skutki dla rosyjskiej gospodarki.

Obsesja Putina na punkcie podboju Ukrainy i przywrócenia stalinowskiej strefy wpływów w Europie może doprowadzić Federację Rosyjską do katastrofy gospodarczej, politycznej i militarnej.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Wróg u bram

Putin kwestionuje etapy rozszerzenia NATO na Wschód w latach 1999 i 2004

Zbigniew Brzeziński: Jeżeli Moskwa zdobędzie Ukrainę, automatycznie stanie się potężnym imperium