Profesor Zbigniew Rau, szef polskiego MSZ i przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) uważa, że Europie grozi wojna, podaje Kresy24.pl powołując się na portal Swaboda.org.

„Zagrożenie wojną w regionie OBWE jest teraz większe niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 30 lat” – cytuje wypowiedź Rau Deutsche Welle wygloszone w 13 stycznia w Wiedniu, gdzie odbyło się posiedzenie Stałej Rady OBWE. Polska od stycznia objęła przewodnictwo w tej organizacji.

„Kryzys zagraża stabilności całego systemu europejskiego” – dodał polski dyplomata, zwracając się do przedstawicieli 57 krajów, w tym Rosji i Stanów Zjednoczonych, wzywając do wykorzystania formatu OBWE do zmniejszenia napięć regionalnych.

Stały Przedstawiciel USA przy OBWE Michael Carpenter wyraził wątpliwości, czy w tym tygodniu w formacie organizacji zostaną osiągnięte „konkretne wyniki”. „Naszym głównym celem jest nawiązanie dialogu” – powiedział.

Tymczasem stały przedstawiciel Rosji przy OBWE Aleksander Łukaszewicz powiedział, że „jeśli Moskwa nie usłyszy w rozsądnym czasie konstruktywnej odpowiedzi na propozycje, a agresywna linia postępowania wobec Rosji będzie się utrzymywać”, Rosja będzie zmuszona wyciągnąć odpowiednie wnioski i podejmie wszelkie niezbędne środki, zapewniając równowagę strategiczną i „eliminując niedopuszczalne zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego”. Łukaszewicz zauważył, że Rosja jest krajem pokojowym, „ale nie potrzebujemy pokoju za wszelką cenę”.

Pierwsze od 2019 roku posiedzenie Rady NATO-Rosja odbyło się 12 stycznia w Brukseli. Sądząc po oświadczeniu Łukaszewicza, Rosja i państwa zachodnie nie zgadzały się w tych kwestiach w większości kwestii, w tym w zakresie tzw. gwarancji bezpieczeństwa, których domagała się Rosja.Zbigniew Rau podczas czwartkowej konferencji prasowej w Wiedniu zwracał uwagę, że przeciągający się konflikt na Ukrainie jest jednym z najbardziej niebezpiecznych. – Mam zamiar swoją pierwszą wizytę, jako przewodniczący OBWE, złożyć na Ukrainie. I z całą pewnością planuję odwiedzić też wschodnią część tego kraju, aby na miejscu zobaczyć, jaka jest sytuacja – oświadczył szef polskiego MSZ.

Źródło: Svaboda.org, Kresy24.pl

ZOBACZ TAKŻE: