Stany Zjednoczone mają wiarygodne dowody na to, że rosyjskie wojska torturowały i zabijały ludzi w stylu egzekucji z rękami związanymi za plecami. Ponadto Waszyngton dysponuje wiarygodnymi informacjami o publicznych gwałtach na kobietach i dziewczętach, a także o deportacji ukraińskich dzieci do Rosji. „Ci, którzy popełnili te zbrodnie, muszą zostać postawieni przed sądem” – oświadczyła Uzra Zeya, podsekretarz stanu USA ds. ochrony ludności cywilnej, demokracji i praw człowieka podczas otwartej debaty na temat wzmocnienia odpowiedzialności za łamanie prawa międzynarodowego i popełnianie zbrodni wojennych w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, informuje Voice of America.

„Ci, którzy popełnili te zbrodnie, muszą zostać postawieni przed sądem. Nasze przesłanie do rosyjskiego przywództwa wojskowego i politycznego brzmi następująco – świat was obserwuje i zostaniecie pociągnięci do odpowiedzialności”.

Uzra Zeya

Podsekretarz stanu Stanów Zjednoczonych ds. ochrony ludności cywilnej, demokracji i praw człowieka

Przypomnijmy, Departament Stanu USA ogłosił utworzenie projektu Conflict Observatory w celu gromadzenia, analizowania i zapewniania szerokiego dostępu do dowodów rosyjskich zbrodni wojennych i innych okrucieństw putinowskich hord na Ukrainie, informuje służba prasowa Departamentu Stanu. Program obejmuje dokumentację, walidację i udostępnienie w przestrzeni publicznej dowodów o rosyjskich zbrodniach zebranych przy pomocy analizy otwartych źródeł.

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss poparła pomysł utworzenia międzynarodowego trybunału karnego, który osądziłby prezydenta Rosji Władimira Putina i innych rosyjskich zbrodniarzy wojennych zamieszanych w poważne zbrodnie przeciwko ludzkości podczas zakrojonej na wielką skalę rosyjskiej agresji na Ukrainę, podaje The Guardian.

„Jesteśmy całkiem świadomi tego faktu, że Putin i wszyscy ci, którzy stoją za straszliwymi zbrodniami wojennymi, które są popełniane na Ukrainie, muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, a my ściśle współpracujemy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym” 

– powiedziała brytyjska szefowa MSZ i dodała, że ​​Wielka Brytania wysłała wsparcie na Ukrainę, aby pomóc w zebraniu niezbędnych dowodów.

„Rozmawiałam z przedstawicielami ukraińskiego rządu o idei trybunału. Jesteśmy na to otwarci, rozważamy to teraz, ale chcemy najskuteczniejszego sposobu ścigania tych ludzi, którzy popełnili te straszne zbrodnie wojenne, w tym gwałty, przemoc seksualna, masowe ataki na cywilów”

– zaznaczyła Truss i dodała, że ​​jeśli trybunał w tym pomoże, to Wielka Brytania z pewnością rozważy wsparcie takiego organu sądowego.

Z kolei, brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace podczas przemówienia w National Army Museum w Londynie oświadczył, że Putin i jego najbliższe otoczenie – bezsławne bękarty wojny – muszą podzielić los nazistów, którzy ponieśli druzgocącą klęskę i zostali postawieni przed Międzynarodowym Trybunałem w Norymberdze, podaje The Guardian.

„W wyniku inwazji na Ukrainę Putin, jego najbliższe otoczenie i generałowie stali się uosobieniem faszyzmu i tyranii sprzed 70 lat, powtarzając błędy reżimów totalitarnych ubiegłego wieku. Ich los z pewnością musi być taki sam”

– podkreślił Ben Wallace.

„Swoimi barbarzyńskimi metodami reżim Putina już przewyższył III Rzeszę Hitlera. Okrucieństwa armii rosyjskiej w tej wojnie wstrząsnęły światem. Rozpoczęto już śledztwo w sprawie zbrodni rosyjskiego wojska, aby postawić wszystkich winnych przed wymiarem sprawiedliwości”

– poinformowało w oświadczeniu ukraińskie MSZ.

PRZECZYTAJ:

Koniec Putina i jego popleczników powinien być taki sam jak nazistów – brytyjski sekretarz obrony

Jak już informowaliśmy wcześniej, wybitny rosyjski filozof Michaił Epstein powiedział, że ideologia „raszyzmu” ma się do faszyzmu jak broń atomowa do zwykłej. Oto jego cytat:

„Żadnemu narodowi na świecie nie zdarzyło się dotąd dwukrotnie wpaść w jamę totalitaryzmu. Naród z łatwością, dosłownie w kilka dni wpadł w ekstazę z powodu aneksji cudzego terytorium. Przy czym odebranego krajowi uważanego za „bratni”! Ten istny szkwał złości, nienawiści, głupoty jest po prostu straszny. Posłuchawszy Dmitrija Kisielowa [główny propagandzista putinowskiej TV – przypis mój, J.L.] grożącego Ameryce przemienieniem jej w radioaktywny pył i Aleksandra Dugina wzywającego armię rosyjską, aby okupowała całą Europę i narzuciła jej władzę rosyjskiego cara, dochodzę do wniosku, że jest coś niebezpieczniejszego od faszyzmu i komunizmu. Ta ideologia „raszyzmu” ma się do faszyzmu jak broń atomowa do zwykłej. Mowa tu bowiem o ideologii totalnej nienawiści – nie do jakichś klas, narodów czy ras, a do świata jako takiego. To szaleńcza idea absolutnej hegemonii jednej bandy terroryzującej całą ludzkość grozą wojny atomowej. Ale jest coś jeszcze straszniejszego – entuzjazm ludności. W Rosji są formalne instytucje demokracji, jest internet – i coraz mniej mamy wątpliwości, że to nie dyktatura gnębi naród, a sam lud chce takiej właśnie władzy nad sobą. Nastąpił moment prawdy dla kraju”.

PRZECZYTAJ:

Antypolonizm. Zwyczajny rosyjski faszyzm

Przyszli faszyści będą nazywać siebie antyfaszystami [FOTOGALERIJA]

OPINIA REDAKCJI: ROSJA PO OBALENIU PUTINA.
JAKIE WARUNKI MUSIAŁBY SPEŁNIĆ KREML, ABY LICZYĆ NA ZNIESIENIE SANKCJI?

Podczas gdy Siły Zbrojne Ukrainy będą bezlitośnie niszczyć armię rosyjską, atomowe sankcje muszą wzrastać wykładniczo. Nie ma sensu negocjować z Putinem i jego poplecznikami. Negocjować można wyłącznie z tymi, którzy przyjdą ich zastąpić. Rosyjska gospodarka umiera, Siły Zbrojne Ukrainy niszczą armię rosyjską.

Społeczność światowa powinna pomyśleć o warunkach, jakie Kreml będzie musiał spełnić po obaleniu Putina, aby Rosja powróciła do rodziny cywilizowanych narodów świata.

  1. Międzynarodowy Trybunał. Głównym warunkiem złagodzenia sankcji powinno być żądanie oddania kremlowskiego dyktatora i jego popleczników przed międzynarodowy wymiar sprawiedliwości.
  2. Denuklearyzacja Federacji Rosyjskiej. Następnym warunkiem ma być rezygnacja Moskwy z broni jądrowej.
  3. Deputinizacja Federacji Rosyjskiej. Konieczne jest żądanie, aby Rosja na zawsze porzuciła zbrodniczą imperialną politykę ekspansjonizmu oraz potępiła i na zawsze odrzuciła dziedzictwo rosyjskiego imperializmu, bolszewizmu, stalinizmu, putinizmu, raszyzmu i eurazjatyzmu we wszystkich jego przejawach. Deimperializacja putinowszko-raszystowskiej Rosji powinna przebiegać według wzoru denazyfikacji nazistowskich Niemiec.
  4. Geopoiltyczna transformacja Euroazji. Putin otwórzył geopolityczną puszkę Pandory. Krym, Donbas, Abchazja, Osetia Południowa, Naddniestrze – wszystkie te terrorystyczne enklawy muszą zostać powrócone w skład Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. 

Putin chciał kwestionować nienaruszalność granic w Europie? Ok! W takim razie konieczne jest rozpoczęcie dyskusji na temat demilitarizacji i statusu obwodu kaliningradzkiego, na temat statusu Królewca! Co więcej, musimy żądać, żeby narody znajdujące się pod rządami Federacji Rosyjskiej mieli możliwości wolnego i demokratycznego rozwoju suwerenności i tożsamości narodowej w ramach prawdziwej federalizacji Rosji. Wszystkie narody mają prawo do samostanowienia. Jest to podstawowa zasada prawa międzynarodowego.

Spełnienie właśnie takich wymagań społeczności międzynarodowej byłoby odpowiednim warunkiem zniesienia sankcji wobec postputinowskiej Rosji. Do tego powinna dążyć społeczność światowa. To kwestia bezpieczeństwa europejskiego i globalnego. Każdy przyszły agresor, który zagraża demokracji i światowemu bezpieczeństwu, powinien wiedzieć, że zostanie surowo ukarany. Zbrodniczy imperializm rosyjski musi być potępiony na wieki wieków.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Plan ludobójstwa Ukraińców zatwierdził osobiście Putin

Marionetkowy „rząd” i obozy koncentracyjne. Bild ujawnia plan Putina

Rosyjska agresja. Kreml szykuje zamach stanu na Ukrainie – brytyjskie MSZ

Oficjalnie! List USA do ONZ: Kreml zaplanował organizację masakr, tortur i aresztowań Ukraińców

Biały Dom: Putin prowadzi wojnę przeciwko Ukraińcom, by represjonować ich, zmiażdżyć ich, skrzywdzić ich