Ukraiński politolog Wadym Karasiow w eterze telewizji Ukraina 24 wyjaśnił powody, dla których jego zdaniem państwa zachodnie nie chcą wpuścić Ukrainę do Unii Europejskiej i NATO, podaje NewFormat.info.

Niemcy i Francja nie są gotowe uznać Ukrainę za część Zachodu ze względu na jej potęgę militarną – powiedział Karasiow. Według niego, jeśli Kijów zostanie członkiem NATO i UE, może to doprowadzić do dominacji Europy Wschodniej nad Europą Zachodnią. „Zmienia to wszelkie bilanse, nie leży to w interesie Niemiec, Francji i innych krajów Europy Zachodniej” – dodał.

Ukraina to duże terytorium, duża liczba ludności, na tle wielu krajów bałtyckich czy bałkańskich Ukraina ma wielką siłę militarną. A to niepokoi Niemców i Francuzów, twierdzi politolog. Politolog zauważył, że w tym przypadku proatlantycka flanka Europy będzie antyniemiecka ze względu na spory między państwami Europy Zachodniej a Polską i krajami bałtyckimi, zwłaszcza po zakończeniu budowy gazociągu Nord Stream 2.

Przypomnijmy, kilka dni temu brytyjska ambasador na Ukrainie Melinda Simmons powiedziała, że ​​reforma instytucjonalna w sektorze obronnym jest warunkiem wstępnym przyjęcia Ukrainy do NATO.

Przypomnijmy, niedawno brytyjska ambasador na Ukrainie Melinda Simmons powiedziała, że wstępnym warunkiem przyjęcia Ukrainy do NATO jest ​​reforma instytucjonalna w sektorze obronnym. Jednak do tej pory władze ukraińskie nie poczyniły postępów w tym kierunku – podkreśliła. Mimo to, jej zdaniem, większość członków NATO popiera decyzję o przystąpieniu Ukrainy do sojuszu. Nieco później minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podkreślił, że Zachód musi przede wszystkim uznać, że Ukraina jest jego pełnoprawną częścią, a nie „zbuntowaną prowincją ruskiego miru” lub strefą buforową.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

W 2008 roku Francja i Niemcy zablokowały przystpienie Ukrainy i Gruzji do NATO. Są odpowiedzialni za agresję Rosji na te kraje

Niemcy i Francja są częściowo odpowiedzialne za pełzającą rosyjską agresję – sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy

Niezdecydowanie niektórych państw członkowskich NATO co do polityki rozszerzenia Sojuszu zachęca Rosję do agresji

Nowy pakt Ribbentrop-Mołotow?

Nowy pakt Ribbentrop-Mołotow? Merkel chce współdziałać z Putinem. Macronowi podoba się ten pomysł