DEMILITARYZACJA TERRORYSTYCZNEGO PAŃSTWA-AGRESORA – PUTINOWSKO-RASZYSTOWSKIEJ ROSJI TRWA W NAJLEPSZE

Rosyjska Flota Czarnomorska była kiedyś postrzegana jako kluczowe narzędzie w planach Putina podboju Ukrainy, ale ta marynarka wojenna i jej siły powietrzne ucierpiały w wyniku nowatorskich ataków Ukrainy, które zredukowały ją do niewielkiej siły w basenie Morza Czarnego – pisze amerykańskie wydanie Politico.

Kiedy w lutym Putin rozpoczął zakrojoną na dużą skalę inwazję wojskową na Ukrainę, rosyjska flota stacjonująca na Krymie była w centrum wydarzeń, , wystrzeliwując pociski manewrujące Calibre na cele wojskowe i cywilne w głębi lądu, blokując dostęp do portów i grożąc atakami desantowymi w Odessie, czytamy w artykule.

Jednak od tego czasu Kijów przejął inicjatywę, zatapiając kilka dużych okrętów, w tym Krążownik Moskwa – okręt flagowy Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej.

Pułk lotniczy Floty Czarnomorskiej, stacjonujący w bazie lotniczej Saki na okupowanym przez Rosję Krymie, również został w tym miesiącu mocno uszkodzony w wyniku przeprowadzonych ataków, co spowodowało zniszczenie około połowy samolotów jednostki, powiedział jeden z zachodnich urzędników, potwierdzając szacunki innych poważnych źródeł.

Podczas gdy rosyjskie okręty podwodne od czasu do czasu bombardują Ukrainę, marynarka wojenna nie spełniła oczekiwań pokładanych w niej na początku wojny i zajęła pozycję obronną w portach lub na morzu, aby uniknąć ukraińskich ataków – czytamy w artykule Politico.

Od wiosny problemy Floty Czarnomorskiej potęguje słabe kierownictwo, przestarzały sprzęt i arogancja raszystów, z której Ukraińcy chętnie korzystali. Seria katastrof wojskowych doprowadziła do zwolnienia dowódcy floty admirała Igora Osipowa.

PRZECZYTAJ:

Ukraina szykuje się do zniszczenia Floty Czarnomorskiej – wiceszef MON Ukrainy

Ukraina wyzwoliła Wyspę Węży i szykuje się do wypchnięcia raszystów z Morza Czarnego

„Straty rosyjskich okrętów desantowych są być może ważniejsze niż Moskwy” – powiedział Rob Lee, Rob Lee, starszy adiunkt w Instytucie Studiów nad Polityką Zagraniczną, który bada siły zbrojne Rosji i Ukrainy. Straty te utrudniają Rosji przemieszczanie wojsk i sprzętu wokół Krymu drogą morską.

Niechęć do faktycznego wykorzystania swoich okrętów jako siły bojowej oznacza, że ​​flota stała się praktycznie bezradna i „nic się nie wydarzyło od miesięcy”, powiedział Politico drugi rzecznik Departamentu Obrony.

Jeden zachodni dyplomata zgodził się z tą oceną, mówiąc, że „rosyjska Flota Czarnomorska została rozbita i jest teraz używana tylko jako siła obronna z okazjonalnymi uderzeniami pocisków manewrujących”. Według niego obecność floty na otwartym morzu „poważnie ogranicza możliwości rosyjskiej kampanii” na południu Ukrainy.

Sama flota, składająca się z małych korwet i fregat rakietowych, okrętów desantowych i sześciu okrętów podwodnych, nadal ma ponad 30 jednostek bojowych na morzu lub przy nabrzeżach w bazie, ale ich skuteczność i zdolność manewrowania została poważnie zmniejszona po wyeliminowaniu obrony przeciwlotniczej Krążownika Moskwy i radarów na Wyspie Węży.

Przypomnijmy, według brytyjskiego wywiadu okręty nawodne rosyjskiej Floty Czarnomorskiej nadal zajmują niezwykle defensywną pozycję. Patrolowanie z reguły ogranicza się do akwenu w zasięgu wzroku wybrzeża tymczasowo okupowanego przez Rosję ukraińskiego Krymu.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Putinowska Rosja to obóz koncentracyjny ludów północnej Eurazji

Rosja po Putinie. Jednym z warunków zniesienia sankcji powinna być rezygnacja z broni jądrowej

OGLĄDAJ NASZ FILM O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE ŚWIEŻY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: