Amerykański historyk Timothy Snyder porównał tekst Władimira Putina o Ukrainie do retoryki Adolfa Hitlera. Według naukowca artykuł prezydenta Rosji przypomniał mu wydarzenia z 1938 roku, podaje portal 24tv.ua.

– Artykuł Putina to scenariusz Anschlussu. Jego rozumowanie: „Myślicie, że jesteście państwem? Tak naprawdę nie jesteście państwem. Powiem wam, jakie mamy historyczne powiązania”. To jest właściwie retoryka z 1938 roku, to jest retoryka Hitlera.

Timothy Snyder

Historyk, profesor Uniwersytetu Yale, który specjalizuje się w zakresie historii Europy Środkowej i Wschodniej

Według niego dokładnie z taką samą retoryką Hitler dokonał aneksji Austrii.

Snyder podkreślił, że w swoim artykule Putin przeinaczył historię II wojny światowej. Tym samym gospodarz Kremla próbuje usprawiedliwić swoją agresję wobec Ukrainy.

Historyk zwrócił też uwagę, że w słowach Putina o II wojnie światowej panuje „wysoki poziom napięcia”. Uważa, że ZSRR padł ofiarą tragedii. Jednocześnie Putin później staje po stronie agresora – broni paktu Ribbentrop-Mołotow jako działania racjonalnego w tych warunkach.

Według Snydera, historyczne dzieło Putina jest skrajnie antyeuropejskie.

Przypomnijmy, cała Europa dobrze pamięta, jak car Księstwa Moskiewskiego Piotr I w bezczelny sposób ukradł nazwę i sławę Rusi Kijowskiej (obecnie Ukrainy): przemianował Moskowię na Rosję. Na tej podstawie Moskwa uzasadniła roszczenia historyczne i terytorialne do ziem dawnej Rusi: Ukrainy i Białorusi. Dziś Putin bezwstydnie próbuje promować tę samą kłamliwą i manipulacyjną narrację.

W swoim artykule Putin bezczelnie przeinaczył historię Ukrainy i cynicznie oświadczył, że „Rosja zrobiła wszystko, aby powstrzymać bratobójstwo”. Rosyjski dyktator arogancko oświadczył, że niepodległość Ukrainy jest rzekomo niemożliwa bez więzi z Rosją. Powiedział też, że „współczesna Ukraina jest w całości tworem epoki sowieckiej”. W swoim artykule Putin po raz kolejny próbował spopularyzować głupią, absurdalną, bezsensowną, antynaukową i fałszywą tezę rosyjskiej propagandy, że rzekomo Rosjanie i Ukraińcy to jeden naród.

„Rosjanin jest największym i najbardziej bezczelnym kłamcą na świecie”.

Iwan Turgieniew

Pisarz rosyjski

„Nie mogę zrozumieć charakteru rosyjskiego. Rosjanin kłamie patrząc w twoje oczy, i wiedząc, że widzisz to kłamstwo, on wcale się nie wstydzi. Wydaje mi się, że Rosjanin w ogóle nie wie, co to wstyd”.

Theodore Roosevelt

Dwudziesty szósty prezydent USA

„W Rosji, szczerość uważają za szaleństwo. To jest rozsądne! W istocie! Przecież całe rosyjskie życie we wszystkich sferach — to nieustanny zamach na prawdę. Dla Rosjan zdrajcą jest ten, kto nie kłamie. Odrzucenie kłamstwa traktowane jest jako zdrada państwa”.

Astolphe de Custine

Francuski pisarz i podróżnik

Przypomnijmy, w książce „Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem” Timothy Snyder opisał obszar, na którym w pierwszej połowie ubiegłego stulecia dokonano najstraszniejszego ludobójstwa narodów Europy. Naukowiec zwraca uwagę na fakt, że „Obszar skrwawionych ziem w całości pokrywa się z terytorium dawnej Rzeczypospolitej”.

Agresywna polityka Rosji doprowadziła świat na skraj przepaści. Moskwa z maniakalnym uporem stara się zburzyć powojenny system globalnego bezpieczeństwa, podważyć jedność bloku euroatlantyckiego, odzyskać kontrolę nad krajami byłego obozu socjalistycznego i realizować strategię podboju Europy.

Putin zachowuje się jak Hitler na kilka lat przed II wojną światową. Dlatego warto przypomnieć słowa Winstona Churchilla, który powiedział w House of Commons, gdy kraje europejskie zawarły z Hitlerem układ monachijski w 1938 roku:

„Mieliście wybór między wojną i hańbą. Wybraliście hańbę, teraz dostaniecie wojnę”.

I miał rację. Niecały rok później Hitler napadł na Polskę, a Wielka Brytania musiała wypowiedzieć Niemcom wojnę. Zaczęła się II wojna światowa…

Teraz Europa i świat stoi przed tym samym wyborem…

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Prowadząc politykę ustępstw wobec Putina, Zachód powtarza błędy, które popełnił wobec Hitlera – The Times

Timothy Snyder: Obszar skrwawionych ziem w całości pokrywa się z terytorium dawnej Rzeczypospolitej