Stany Zjednoczone przygotowują nowy pakiet sankcji wobec rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 i ostrzegły już europejskie firmy pomagające w budowie gazociągu – informuje Reuters powołując się na własne źródła.

Departament Stanu USA w czwartek-piątek opublikuje raport o firmach, które pomagają w budowie gazociągu Nord Stream 2. Raport może obejmować firmy, którzy zajmują się ubezpieczeniami, układaniem rur pod wodą lub inspekcja sprzętu budowlanego. Wśród nich w szczególności może być firma ubezpieczeniowa Zurich Insurance Group.

„Firmy mogą być zagrożone sankcjami USA zgodnie z obowiązującym prawem, jeśli nie przestaną działać”

– podaje Reuters.

Przypomnijmy, budżet obronny USA przewiduje rozszerzenie sankcji na Nord Stream 2. Senat Stanów Zjednoczonych 1 stycznia odrzucił weto prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie wydatków na obronę narodową i przegłosował przyjęcie budżetu obronnego na rok fiskalny 2021.

PRZECZYTAJ:

Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych przyjęła rezolucję wspierającą Inicjatywę Trójmorza

Pod rządami nowo wybranego prezydenta USA Joe Bidena proces budowy Nord Stream 2 może się na zawsze zatrzymać. Nowe sankcje przygotowane przez Stany Zjednoczone mogą nie tylko opóźnić budowę gazociągu, ale także całkowicie zamrozić ten proces.

Co więcej, zespół Bidena zapowiedział kilka tygodni temu, że będzie on nadal sprzeciwiał się Nord Stream 2, aby wzmocnić niezależność energetyczną Europy – pisze niemiecki dziennik Bild.

Obserwatorzy wydania piszą, że po zwycięstwie Bidena w wyborach prezydenckich w USA wielu niemieckich polityków zaczęło liczyć na odwilż w stosunkach między USA a Niemcami, a także na przywrócenie przyjaznego kursu administracji Obamy wobec Berlina.

Bild uważa jednak, że nie warto spieszyć się z takimi nadziejami, skoro Izba Reprezentantów i Senat Kongresu USA zgodziły się niedawno na wprowadzenie dodatkowych sankcji wobec rurociągu Nord Stream 2. w projekt obronny budżetu na 2021 rok.

Ograniczenia gospodarcze obejmą firmy ubezpieczeniowe i certyfikujące współpracujące z rosyjskimi statkami przy dokończeniu budowy gazociągu. Budżet obronny USA na 2021 r. powinien zostać przyjęty do końca tego roku. To właśnie te sankcje mogą położyć kres budowie Nord Stream 2.

Jak informowaliśmy wcześniej, Joe Biden sprzeciwia się budowie Nord Stream 2 i będzie starał się wzmocnić niezależność energetyczną Europy. – Artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego stanowi niezachwianą więź między Stanami Zjednoczonymi i Polską – informuje PAP powołując się na komunikat sztabu Bidena.

„Joe Biden będzie sprzeciwiał się Nord Stream 2 i utrzyma amerykańskie zobowiązania wobec NATO”

– podał sztab kandydata na prezydenta USA.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Nowe Sankcje USA pogrzebią Nord Stream 2. Norweska firma odmówiła certyfikacji gazociągu

Czy Niemcy zrezygnują z Nord Stream 2? Niemiecka wolta a sprawa polska – Piotr Karwecki