„Za każdym razem, gdy spotykam się z międzynarodowymi przywódcami, podkreślam, że wojna na wschodzie Ukrainy to zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, to zagrożenie dla bezpieczeństwa i stabilności wszystkich krajów Europy i na świata. Nasi partnerzy są ze mną całkowicie solidarni w tej kwestii, dlatego zjednoczyliśmy się, aby przezwyciężyć istniejące wyzwania i znaleźć mechanizmy odpowiedniej odpowiedzi na nie. Jednym z nich jest integracja Ukrainy z NATO”

– powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas uroczystego otwarcia wielonarodowych ćwiczeń wojskowych Rapid Trident-2020 w obwodzie lwowskim. W manewrach uczestniczy ok. 4 tys. wojskowych z dziewięciu krajów: USA, Niemiec, Danii, Rumunii, Litwy, Polski, Kanady i Wielkiej Brytanii.

„Przystąpienie do tej struktury to część strategicznego kursu Ukrainy, który został zawarty w zatwierdzonej na początku tygodnia Strategii Narodowego Bezpieczeństwa Ukrainy”

– podkreślił.

Zaznaczył też, że Siły Zbrojne Ukrainy powinny szybko osiągnąć zgodność z odpowiednimi strukturami państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Przypomnijmy, 12 czerwca Ukraina otrzymała status członka Programu Rozszerzonych Możliwości (Enhanced Opportunity Partner, EOP) Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

Celem Programu jest wspieranie i pogłębianie współpracy między sojusznikami i partnerami, którzy wnieśli znaczący wkład w operacje i misje kierowane przez NATO.

„Jako partner NATO Ukraina zapewniła żołnierzy do operacji Sojuszu, w tym w Afganistanie i Kosowie, a także do Sił Odpowiedzi NATO i ćwiczeń NATO. Sojusznicy wysoko oceniają ten znaczący wkład, który świadczy o zaangażowaniu Ukrainy w bezpieczeństwo euroatlantyckie”

– czytamy w komunikacie NATO.

PRZECZYTAJ:

Ukraina może ubiegać się o członkostwo w NATO. Terytoria okupowane nie są przeszkodą – amerykański dyplomata

Jako partner ds. Rozszerzonych Możliwości Ukraina będzie korzystać z pogłębionego dostępu do programów interoperacyjności i ćwiczeń oraz dostępu do szerszej wymiany informacji – dodano.

Oprócz Ukrainy partnerami Programu Rozszerzonych Możliwości NATO są Australia, Finlandia, Gruzja, Jordania i Szwecja.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

NATO: Obrona Ukrainy jest obroną nas samych

Amerykański generał: Ukraińscy żołnierze walczą z Rosją, broniąc nas wszystkich

Kurt Volker: okupacja części Ukrainy i Gruzji nie jest przeszkodą dla członkostwa w NATO

USA: Ukraina i Gruzja są długoterminowymi bastionami chroniącymi Zachód przed agresją Rosji

Wicemarszałek Senatu RP: Ukraińscy żołnierze bronią Europy i Polski przed rosyjskim imperializmem

Ukraina może ubiegać się o członkostwo w NATO. Terytoria okupowane nie są przeszkodą – amerykański dyplomata