Viola von Cramon, deputowana do Parlamentu Europejskiego i członek Komisji Spraw Zagranicznych, powiedziała, że ​​w związku z sytuacją związaną z powołaniem nowego dyrektora Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAP) Ukrainie grozi utrata „ruchu bezwizowego” i pomocy finansowej z Unii Europejskiej. Niemiecka europarlamentarzystka złożyła takie oświadczenie na swojej stronie w Twitterze.

„Podczas gdy społeczność międzynarodowa jest zajęta Białorusią, ukraiński rząd pospiesznie forsuje kandydatów, którym brakuje doświadczenia i czystości w wyborze dyrektora SAP. To nie zadziała. Władzom ukraińskim grozi cofnięcie ruchu bezwizowego z UE i kolejnej transzy pomocy w wysokości 1,5 mld euro” – napisała.

https://twitter.com/ViolavonCramon/status/1306509088197685253

Przypomnijmy, 21 sierpnia rezygnację złożył dyrektor Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej Nazar Chołodnicki. Prokurator Generalna Irina Wienediktowa przyjęła jego wniosek i wydała odpowiednie zarządzenie.

3 września Rada Najwyższa nie była w stanie powołać swoich przedstawicieli do komisji wybierającej dyrektora SAP. Jednak 17 września Rada Najwyższa poparła projekt uchwały w sprawie ustalenia przedstawicieli komisji. Media podały, że nowym dyrektorem Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej może zostać deputowany z partii „Sługi Ludu”, przewodniczący parlamentarnej Komisji ds. Polityki prawnej Andrij Kostina.

Źródło: Twitter, Kresy24.pl

LISTA DEPUTOWANYCH DO RADY NAJWYŻSZEJ UKRAINY GŁOSUJĄCYCH ZA DECYZJAMI ZAGRAŻAJĄCYMI RUCHOWI BEZWIZOWEMU Z KRAJAMI UNII EUROPEJSKIEJ>>>