Sytuacja w ostatnich dniach w Aleppo uległa drastycznemu załamaniu. Przekazywane przez media obrazy zniszczeń i rażącego lekceważenia życia ludzkiego świadczą o gwałtownie pogłębiającym się kryzysie humanitarnym.

W aktualnej sytuacji priorytetem jest ochrona ludności cywilnej oraz zapewnienie dostępu dla pomocy humanitarnej. Bardzo ważne jest, aby władze w Damaszku i ich sojusznicy, w tym zwłaszcza Rosja, zapewnili natychmiastowy dostęp konwojom z pomocą humanitarną kierowanym do ludności cywilnej przebywającej w dzielnicach Aleppo opuszczanych przez wycofującą się opozycję.

Pomimo gwałtownego załamania sytuacji i porażki odniesionej w tym mieście przez ugrupowania opozycji syryjskiej, charakter konfliktu i jego przyczyny nie uległy zmianie. W świetle ostatnich wydarzeń podtrzymujemy nasze dotychczasowe stanowisko, że konflikt w Syrii może zostać zakończony jedynie w drodze rozmów prowadzących do porozumienia politycznego pomiędzy opozycją i władzami w Damaszku. Stąd też apelujemy do wszystkich partnerów międzynarodowych o podjęcie zdecydowanych działań celem możliwie pilnego powrotu do procesu politycznego z udziałem wszystkich stron konfliktu.

Równie ważne jest udzielanie pomocy humanitarnej wszystkim poszkodowanym w wyniku konfliktu. Polski rząd kontynuuje program wsparcia humanitarnego dla syryjskich uchodźców w regionie. W 2016 roku na pomoc humanitarną dla Syryjczyków oraz przyjmującej ich ludności lokalnej na Bliskim Wschodzie Polska przeznaczyła ok. 46 mln zł, w tym dodatkowe środki wyasygnowane decyzją Pani Premier Beaty Szydło na przełomie listopada i grudnia w wysokości 12 mln zł.

Ponadto rząd polski uczestniczy w finansowaniu tzw. Instrumentu tureckiego wspierającego uchodźców na Bliskim Wschodzie. W roku 2016 na zaspokojenie ich podstawowych potrzeb przekazana została kwota ponad 73 mln zł.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych