Dziennikarze Reinhard Bingener i Markus Wehner swojej książce „Die Moskau-Connection” nadali podtytuł: „Sieć Schroedera i droga Niemiec do zależności” (od Rosji). Książka ujawnia powiązania Gerharda Schroedera (SPD), które pomogły wpływać na politykę Niemiec wobec Rosji, także po jego odejściu z urzędu kanclerza.

Były kanclerz także po odejściu z urzędu kanclerskiego wpływał na niemiecką politykę wobec Rosji dzięki licznym powiązaniom w polityce i biznesie. To również sprawiło, że Niemcy coraz bardziej uzależniały się od gazu i ropy z Rosji. Pokazują to dziennikarze gazety „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Bingener i Wehner.

Autorzy zaprezentowali swoją książkę „Die Moskau-Connection” w poniedziałek w Berlinie – wspierani przez przewodniczącą komisji obrony w Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann (FDP).

PRZECZYTAJ:

Pętla gazowa Kremla: Nord Stream 2 wpędził Europę w pułapkę

Przypomnieli, że uwzględnianie Rosji przez SPD sięga znacznie dalej niż urzędowanie kanclerza Schroedera, które rozpoczęło się w 1998 roku. „Zwrócili uwagę, że czołowi politycy SPD znaleźli słowa zrozumienia dla wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, który służył zabezpieczeniu rosyjskich rządów. To było w 1981 roku” – pisze portal RND.

Jednak Schroeder „zamienił współpracę z Moskwą w jawne kumoterstwo” i zadbał o to, by trwało ono po jego kadencji – uważają autorzy. Kiedy w 2005 roku musiał zrezygnować, wmanewrował swojego powiernika Franka-Waltera Steinmeiera (SPD) na stanowisko ministra spraw zagranicznych. Sigmar Gabriel (SPD) był również częścią „Moskau-Connection”, głównie jako federalny minister gospodarki.

Jednocześnie Bingener i Wehner podkreślają, że polityka odprężenia wymyślona przez Willy’ego Brandta (kanclerz RFN w latach 1969-1974, SPD) i jego powiernika Egona Bahra jest nadal „świętością” dla wielu starszych członków SPD i nie została rozliczona.

Źródło: PAP, TVP.INFO

ZOBACZ TAKŻE:

Merkel jest współodpowiedzialna za wojnę na Ukrainie – szefowa Komisji Obrony Bundestagu

Nowy pakt Ribbentrop-Mołotow? Aleksander Dugin proponuje „Wybawić Europę Zachodnią od Wschodniej” 

Jak Merkel podhodowała nowego Führera w Moskwie?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „PĘTLA GAZOWA KREMLA: NORD STREAM 2 WPĘDZIŁ EUROPĘ W PUŁAPKĘ”

Co Putin planował zrobić z Polską i Europą?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „WRÓG U BRAM”

Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NAJNOWSZY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „LUDOBÓJSTWO 2022” 

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA. TEMAT NUMERU „GEOPOLITYKA”

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: