– Badania historyków to kontynuacja ich pracy, która prowadzona jest od dłuższego czasu. Analizując dokumenty archiwalne nie dostrzegamy żadnych poważnych dowodów, że św. Jan Paweł II świadomie podejmował decyzje mające w jakikolwiek sposób ochraniać sprawców przestępstw seksualnych od poniesienia odpowiedzialności. Biorąc pod uwagę podejście Ojca Świętego do ludzi pokrzywdzonych, słabych, opuszczonych, ofiar przestępstw i prześladowań, absurdalnym jest twierdzenie, że nie interesował się on losem pokrzywdzonych. To wyłącznie medialne spekulacje wysnute na podstawie szczątkowych i wybiórczo prezentowanych archiwaliów, bez uwzględnienia kontekstu społeczno-historycznego – powiedział dziennikarzom rektor KUL.
Poinformował też, że 29 marca na lubelskim uniwersytecie odbędzie się debata akademicka, transmitowana online, z udziałem historyków, którzy szczegółowo odniosą się do tych kwestii. Ks. prof. Kalinowski zaznaczył też, że KUL, odpowiadając na współczesne wyzwania i potrzeby społeczne, zainicjował dwuletni projekt skoordynowanych, wielopłaszczyznowych i systematycznych działań medialno-naukowo-publicystycznych. – Głównym celem przedsięwzięcia jest promocja życiorysu, nauczania, duchowości oraz dorobku naukowego i literackiego św. Jana Pawła II. Dzisiejsze czasy wymagają używania nowych narzędzi komunikacji i technologii, tak by przekaz mógł skutecznie dotrzeć do młodych ludzi. Do współpracy zapraszamy naukowców, badaczy, dziennikarzy, publicystów, reżyserów i artystów – podkreślił rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Dodał, że działania prowadzone będą w kilku obszarach: medialnym, popularnonaukowym, badawczym i twórczym. Przygotowane zostaną profesjonalne multimedialne materiały dziennikarskie i popularnonaukowe, a także raporty z wynikami badań m.in. historycznych i socjologicznych. Materiały będą tłumaczone na języki: angielski, włoski, francuski, niemiecki, hiszpański.
Ks. prof. Kalinowski zaznaczył, że dziedzictwo św. Jana Pawła II uniwersytet realizuje również w podejmowanych inicjatywach, m.in. Centrum Studiów przy Areszcie Śledczym w Lublinie, Areopagu Uniwersytetów, Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela, Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą czy cyklu kongresów diecezjalnych, który jesienią br. zostanie zapoczątkowany na KUL, a składać się będzie m.in. z debat dotyczących współczesnych wyzwań Kościoła, szczególnie w kontekście pytań stawianych przez młodych ludzi.
KUL
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NAJNOWSZY NUMER NASZEGO CZASOPISMA
Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „LUDOBÓJSTWO 2022”
Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA. TEMAT NUMERU „GEOPOLITYKA”
Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.
ZOBACZ TAKŻE:
Ostatnie komentarze