Najbardziej poszukiwany neonazista z USA – prowodyr amerykańskiej grupy neonazistowskiej „Baza” – 46-letni Rinaldo Nazzaro otrzymał obywatelstwo Federacji Rosyjskiej. Mieszka w elitarnym mieszkaniu w centrum Petersburga, którego wartość szacuje się na 360 – 430 tysięcy dolarów amerykańskich – informuje serwis internetowy Rosyjska Prasa powołując się na Fontanka.ru.

Nie wiadomo skąd poszukiwany amerykański nazista zdobył tyle pieniędzy, ale fakt jego obecności w Rosji prowadzi do ciekawych założeń.

O grupie „Baza” wiadomo, że jej członkowie zamierzali rozpętać wojnę rasową w Stanach Zjednoczonych. Kilku członków tej organizacji zostało aresztowanych pod zarzutem przygotowania morderstwa, nielegalnego posiadania broni i wandalizmu.

Jak już wcześniej informowaliśmy, dziennikarze BBC ustalili, że lider grupy „Baza”, od momentu powstania grupy zamieszkuje w Sankt Petersburgu. Na nagraniach, do których udało się dotrzeć BBC, nosi on koszulkę z podobizną Władimira Putina. Chyba nie takich wiadomości oczekiwał rosyjski prezydent będący w środku kampanii, która oddalić miała od jego państwa oskarżenia o współpracę z nazistami.

PRZECZYTAJ:

Antypolonizm. Zwyczajny rosyjski faszyzm

Używający pseudonimów „Norman Spear” i „Roman Wolf” lider grupy to według ustaleń mediów 46-letni Rinaldo Nazzaro. Mniej niż dwa lata temu opuścił Nowy Jork, by zamieszkać w Sankt Petersburgu. Dziennikarze BBC przypominają, że w styczniu siedmiu członków grupy usłyszało cały zestaw zarzutów, w tym działanie mające na celu popełnienie morderstwa. Wokół „Bazy” prowadzone jest szerokie śledztwo, na wniosek FBI.

„W dokumentach sądowych przygotowanych przez FBI „Baza” opisana jest jako »brutalna grupa ekstremistów działająca z pobudek rasowych«, która »pragnie doprowadzić do upadku amerykańskiego rządu, zainicjować wojnę rasową i ustanowić stan tylko dla białych etnicznie«”

– informuje portal bbc.com.

Grupa założona została najprawdopodobniej w okolicach lipca 2018 roku, kiedy zaczęła zbierać przez internet zainteresowane wstąpieniem do niej osoby. Używano zabezpieczonych cyfrowo wiadomości, zachęcano członków, by przyjeżdżali na ćwiczenia paramilitarne.

Nazzaro popełnił błąd, występując osobiście w materiałach promujących grupę, dzięki czemu śledczym udało się go namierzyć. Co ciekawe, na nagraniu opublikowanym w marcu 2019 roku Nazzaro siedzi w czarnej koszulce z podobizną Władimira Putina i napisem „ROSJA, absolutna władza”.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Angielski naukowiec: To Rosja stworzyła faszystowskie idee

Prorosyjscy neonaziści poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa państw Europy – La stampa

Niemieccy neonaziści przechodzą szkolenie paramilitarne w obozie Rosyjskiego Ruchu Imperialnego w okolicach Sankt Petersburga