USA zwiększą liczbę międzynarodowych ćwiczeń

USA zwiększą liczbę międzynarodowych ćwiczeń
Siły zbrojne USA chcą przeprowadzać więcej ćwiczeń na szczeblu globalnym, co ma być odpowiedzią na rosnącą stanowczość Rosji i inne światowe zagrożenia.

Udzielając w tym tygodniu wywiadu agencji Reutera zaznaczył, że Pentagon zdaje sobie sprawę z konieczności lepszego przygotowania się na wyzwania, których źródłem jest coraz bardziej złożony charakter zagrożeń we wszystkich sferach działalności militarnej – na lądzie, na morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni.

Według Healy’ego, zorganizowano już kilka gier wojennych ukierunkowanych na kwestie globalne, ale celem jest przeprowadzanie od roku budżetowego 2020 bardziej wymagających ćwiczeń z udziałem sił podległych wszystkim dziewięciu amerykańskim dowództwom bojowym, zamiast skupiania się na określonych regionach lub poszczególnych rodzajach sił zbrojnych – jak piechota morska.

„Tym, do czego zmierzamy, jest globalnie zintegrowany program ćwiczeń, tak by w takt tej samej muzyki łączyły się one w jedno globalne ćwiczenie” – powiedział amerykański generał. Dodał, że gry wojenne i trening są niezbędne do umocnienia gotowości bojowej w obliczu potencjalnych konfliktów i powinny uwzględniać globalną naturę dzisiejszych zagrożeń militarnych, w tym pochodzących z cyberprzestrzeni.

Wskazał, że w centrum jego uwagi w Europie znajduje się Rosja, a amerykańskie czynniki wojskowe będą pilnie śledzić rozpoczynające się w przyszłym miesiącu rosyjskie ćwiczenia wojskowe „Zapad”, w których według ekspertów może wziąć udział około 100 tys. żołnierzy. Jak przypomniał, rosyjscy obserwatorzy uczestniczyli w niedawnych ćwiczeniach wojsk USA i NATO w regionie Morza Czarnego, ale Moskwa nie odwzajemnia się takimi zaproszeniami na swe własne ćwiczenia.

Rosja twierdzi, że do ćwiczeń „Zapad” skieruje się mniej niż 13 tys. żołnierzy, co wyklucza obowiązek dopuszczenia zagranicznych obserwatorów.

Według Healy’ego, USA planują przeprowadzenie w przyszłym roku 11 większych ćwiczeń wojskowych z udziałem sojuszników z NATO – od Islandii poprzez Wielką Brytanię po państwa bałtyckie – i być może także Finlandii. W ćwiczeniach tych będą wspólnie uczestniczyć siły powietrzne, lądowe i morskie.

Jagiellonia.org / niezalezna.pl

USA zwiększą liczbę międzynarodowych ćwiczeń Ћого JAGIELLONIA.ORG usa

About The Author

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *