Szef polskiego rządu, Mateusz Morawiecki podczas swojej wizyty w Berlinie wziął udział w konferencji Koerber Global Leaders Dialogue. Na konferencji ze strony polskiego premiera padły ostre słowa pod adresem prezydenta Rosji, Władimira Putina.

Morawiecki przypomniał, że Putin zaatakował Gruzję i Ukrainę, a rządzona przez niego Rosja stanowi źródło „hybrydowej agresji” wymierzonej przeciwko Stanom Zjednoczonym, a także Polsce i pozostałym krajom Unii Europejskiej.

Szef polskiego rządu zwrócił uwagę, że problem rosyjskiej agresji nie jest sprawą poszczególnych państw UE, ale całej Wspólnoty. Unia musi się z tą kwestią zmierzyć.

„Jestem wdzięczny kanclerz Angeli Merkel za jej dobre zrozumienie tego problemu w kontekście sankcji” – podkreślił polityk.

Mateusz Morawiecki wyraził jednocześnie zastrzeżenia wobec niemieckiej polityki w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Szef polskiego rządu zaznaczył, że jego budowa wiązałaby się z odcięciem Ukrainy od dostaw gazu ziemnego z Rosji, a tym samym „oddaniem jej w ręce Putina”.

„Podczas tej konferencji, z tego co pamiętam 11 lat temu, prezydent Putin wygłosił swoje sławne już wystąpienie, jednocześnie zaznaczając nową erę stosunków między Rosją a Europą i rzeczywiście zrobił tak jak zapowiedział, bo rok później widzieliśmy atak na Gruzję, kilka lat później widzieliśmy atak na Ukrainę” – przypomniał w Monachium na konferencji bezpieczeństwa.

Dodał, że musimy pamiętać o tym, gdy mówimy o bezpieczeństwie w Europie, bo kwestia rosyjska „nie jest wyłącznie kwestią Europy Środkowo-Wschodniej. To już zagadnienie dla całej NATO i dla całej UE”.

Dalej zaznaczył:

„Powinniśmy mieć bardziej tradycyjny rodzaj sił zbrojnych, a jednocześnie bardziej współpracujący ze sobą. Polska wspiera bardzo inicjatywę PESCO, jak i europejskich funduszy na rzecz obrony obrony i trwałą strukturalną współpracę obronną. Musimy mieć więcej czołgów ze stali, aniżeli think-tanków”.

Podkreślił, że chodzi o to, aby więcej działać niż rozmawiać. Dodał też:

„[…] biorąc pod uwagę obecny, bardziej hybrydowy styl dialogu narzucanego przez niektóre kraje jak tzw. Państwo Islamskie czy Rosja. Te siły tradycyjne powinny być uzupełnione przez działania i siły cybernetyczne”.

Źródło: Onet.pl, 300polityka.pl, Fronda.pl

PRZECZYTAJ:

Morawiecki: Największym zagrożeniem dla Polski jest dziś Rosja

Morawiecki: Polska dba o bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO