Bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej jest zagrożone?

Amerykanie wybrali prezydenta i przyszłość całego świata. Donald Trump został 45 prezydentem USA. Hillary Clinton przyznała się do porażki i zadzwoniła do swojego rywala z gratulacjami. Jak będzie wyglądał świat? Co się stanie z istniejącym porządkiem międzynarodowym?

Przypomnijmy, że w czasie kampanii prezydenckiej Trump zakwestionował absolutnie podstawową zasadę NATO, czyli artykuł 5. Pytany o ewentualny atak Rosji na kraje bałtyckie stwierdził, że musiałby się zastanowić, czy pójść im z odsieczą. Pewnie tak samo brzmiałaby odpowiedź, gdyby spytano go o Polskę. Podczas debaty prezydenckiej Trump powiedział, że Stany Zjednoczone nie będą już żandarmami świata i ostro wypowiedział się o Pakcie Północnoatlantyckim.

Jestem biznesmenem. Kiedy myślę o NATO, myślę o dwóch rzeczach. Po pierwsze, wiele z jego 28 krajów nie płaci tyle, ile powinno. Nie podoba mi się to, bo powinni nam płacić za ochronę. Mówiłem o tym już wcześniej. […] Utrzymujemy NATO płacąc 73 proc. kosztów. To dużo pieniędzy dla ochrony innych ludzi. Jestem za NATO, ale ono musi zająć się terroryzmem. Mówiłem o tym i teraz to zrobią. Sądzę, że to z m.in. z powodu tego, co powiedziałem, z powodu mojej krytyki NATO. Myślę, że NATO musi iść z nami na Bliski Wschód i wraz z innymi krajami w regionie wykopać stamtąd IS — oświadczył.

Stwierdził też, że „nie stać nas na to (USA – red.), by pomagać Japonii”. – Oni muszą nam w tym pomóc – powiedział. Dodał też, że „to Chiny muszą sobie poradzić z zagrożeniem nuklearnym Korei Północnej”, a nie Waszyngton.

Takie wypowiedzi przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych mogą sprowokować Kreml do kontynujacji agresji w Europie Środkowo-Wschodniej, ponieważ Moskwa może podjąć decyzję intensyfikować próby podważenia jedności NATO i hegemonii USA.

Nadszedł czas na zmiany … Rzeczywistość się zmienia, ale ci, którzy gorąco pragnęli tych zmian, w najbliższym czasie mogą być nieprzyjemnie zaskoczeni i zszokowani wynikiem swoich oczekiwań.

Jagiellonia.org

CZYTAJ TEŻ:

Trump prezydentem USA. Jak będzie wyglądał świat?

Nowy pakt Ribbentrop-Mołotow?

Kreml chce zniszczyć NATO

Europa na krawędzi katastrofy