Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zapobiegła popełnieniu aktów terrorystycznych w rejonie przygranicznym obwodu zakarpackiego. Napastnicy planowali podpalić Konsulat Generalny sąsiedniego kraju i zorganizować zabójstwo osoby publicznej. Zatrzymano agenta rosyjskich służb specjalnych. O tym na Facebooku poinformował Departament SBU w obwodzie zakarpackim.

Agenci rosyjskich służb specjalnych próbowali dokonać aktów terrorystycznych, aby zdestabilizować sytuację społeczno-polityczną w regionie i zdyskredytować Ukrainę na arenie międzynarodowej.

Ustalono tożsamość organizatora przestępstwa, który według danych operacyjnych ukrywa się w Rosji.

SBU przesłała do sądu materiały z postępowania karnego. Trwają działania mające na celu poszukiwanie i zatrzymanie sprawcy.

Według śledztwa organizatorem przestępstwa jest mieszkaniec obwodu ługańskiego, który został zwerbowany przez przedstawicieli służb specjalnych Federacji Rosyjskiej do prowadzenia działań wywiadowczych i dywersyjnych przeciwko bezpieczeństwu państwowemu Ukrainy.

PRZECZYTAJ:

Ukryta wojna przeciwko Zachodowi. Doktryna generała Gierasimowa

Na polecenie swoich „kuratorów” agent planował podpalić zagraniczną placówkę dyplomatyczną, kilka samochodów z zagraniczną rejestracją i uszkodzić zabytek historyczny na Zakarpaciu.

Ponadto napastnik szukał sprawcy zabójstwa miejscowej osoby publicznej. Za to przestępstwo „zagwarantował” 30 tys. dolarów.

Wśród innych „zadań” agenta było również zbieranie i przekazywanie służbom specjalnym Federacji Rosyjskiej tajnych informacji o obiektach wojskowych, które znajdują się na terenie regionu.

W toku czynności śledczych i operacyjnych funkcjonariusze SBU zapobiegli popełnieniu przestępstw i zdemaskowali ich uczestników.

Śledczy organów bezpieczeństwa skierowali do sądu akt oskarżenia dotyczący organizatora nielegalnej działalności na podstawie kilku artykułów ukraińskiego kodeksu karnego.

PRZECZYTAJ:

Rosyjski ślad w atakach na węgierskie centrum na Zakarpaciu

Przypomnijmy, w nocy z 3 na 4 lutego 2018 r. w Użhorodzie na Ukrainie nieznani sprawcy podpalili budynek Węgierskiego Centrum Kultury. Pożar zniszczył dużą część parteru.

Ten akt wywołał oburzenie na Węgrzech, gdzie rosyjscy agenci i pożyteczni idioci zorganizowali antyukraińską histerię w mediach z oskarżeniem ukraińskich nacjonalistów, którym przypisano ten przestępczy czyn.

Jednak kilka dni później gubernator Zakarpacia Gennadij Moskal, obarczył odpowiedzialnością za tę przestępstwo polskich obywateli – niejakich Adriana Marglewskiego i Tomasza Rafała Szymkowiaka z organizacji Falanga. Ze słów Moskala wynika, że przyjechali przez granicę słowacką, próbowali dwa razy podpalić budynek (pierwszy raz ok. 1 w nocy, drugi raz ok. 4 nad ranem za pomocą plastikowej butelki z benzyną), a potem wyjechali z Ukrainy rejsowym autobusem.

Pod koniec lutego agencja PAP poinformowała o tym, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzi śledztwo dotyczące podpalenia przez Polaków budynku Stowarzyszenia Kultury Węgierskiej w Użhorodzie na Ukrainie. Trzech podejrzanych o ten czyn ABW zatrzymała, a dwóch aresztował sąd. Podpalaczami okazali się trzej obywatele Polski: 29-letni Michał Prokopowicz (członek prorosyjskiej partii Zmiana) oraz 26-letni Adrian Marglewski i 23-letni Tomasz Rafał Szymkowiak (działacze nacjonalistycznej organizacji Falanga). Podczas dochodzenia Prokopowicz zeznał, iż działał na zlecenie prorosyjskiego niemieckiego dziennikarza – przyjaciela Aleksandra Dugina i stałego komentatora rosyjskich tub propagandowych: Sputnik, Russia Today i 1 Kanał Telewizji – Manuela Oschsenreitera, od którego otrzymał pieniądze oraz instrukcje.

W siermniu br. niemiecki prokremlowski nazista Manuel Ochsenreiter, który w 2018 r. polskimi rękoma zorganizował prowokację wymierzoną w stosunki ukraińsko-węgierskie, zmarł w Moskwie.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Atakowali konsulat RP w Łucku. Są w rękach ukraińskich służb

SBU: rozbiliśmy grupę, która na zlecenie Rosji niszczyła polskie i żydowskie miejsca pamięci

Wojna hybrydowa. Członkowie prorosyjskiej „Falangi” próbowali podpalić biuro węgierskiej mniejszości na Ukrainie

ABW zatrzymała Polaków podejrzanych o próbę podpalenia budynku stowarzyszenia kultury węgierskiej na Ukrainie

SBU zatrzymała podejrzanych o spowodowanie wybuchu na Cmentarzu Orląt Lwowskich

Antypolska manifestacja we Lwowie: „Miasto Lwów nie dla polskich panów”

Ukraińskie służby rozbiły rosyjską prowokację wymierzoną przeciw Polsce (WIDEO)

W Moskwie zmarł niemiecki prokremlowski nazista Manuel Ochsenreiter, który polskimi rękoma zorganizował prowokację wymierzoną w stosunki ukraińsko-węgierskie