Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oświadczyła, że zatrzymała dziś29 osób, które jej zdaniem, działając na zlecenie rosyjskich służb specjalnych, zamierzały przeprowadzić prowokację przed konsulatem Polski w Kijowie.

Ambasada RP nie skomentowała tej sprawy. SBU poinformowała, że zatrzymani zamierzali rozlać przed konsulatem czerwoną farbę oraz powiesić i podpalić kukłę.

„Miały temu towarzyszyć ekstremistyczne okrzyki i użycie pirotechniki. Celem akcji było podżeganie do nienawiści na tle narodowym, zaostrzenie stosunków ukraińsko-polskich i podważenie autorytetu Ukrainy na arenie międzynarodowej”

– przekazała SBU.

Według służby zatrzymani są członkami kijowskich klubów sportowych, a za udział w tej akcji mieli otrzymać wynagrodzenie w wysokości 1 tys. hrywien (ok. 140 zł). Do zatrzymania, w tym organizatora – obywatela Ukrainy – doszło w pobliżu polskiego konsulatu przy ulicy Chmielnickiego.

„Przyjechali tam dwoma pojazdami, w których policja znalazła pistolety na gumowe kule, noże, transparenty z prowokacyjnymi tekstami, świece dymne i makietę szubienicy”

– poinformowała SBU.

Jest to już drugi w bieżącym roku incydent, związany z polską placówką dyplomatyczną na Ukrainie. Pod koniec marca nieustaleni dotąd sprawcy ostrzelali z granatnika siedzibę polskiego konsulatu w Łucku. Pocisk uderzył tuż nad częścią mieszkalną budynku. W tym czasie w środku znajdowało się kilku jej pracowników; nikt nie ucierpiał.

W październiku 2015 r. przed konsulatem RP we Lwowie eksplodował granat podłożony w koszu na śmieci.

Jagiellonia.org / ssu.gov.uaNizalezna.pl / PAP