Prezydent Andrzej Duda spotkał się w piątek z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović. W obecności prezydenta Andrzeja Dudy i prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović polskie i chorwackie firmy działające w obszarze logistyki, transport kolejowego i morskiego podpisały pierwsze umowy realizujące koncepcję Trójmorza.

Oświadczenie Prezydenta RP podczas wspólnej konferencji z Prezydent Republiki Chorwacji

– Rozwój infrastruktury w naszej części Europy ma się przyczynić do ujednolicenia rozwoju krajów Trójmorza oraz przybliżyć poziom naszego rozwoju do tego jaki jest w Europie Zachodniej – podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda.

Na piątkowej wspólnej konferencji prasowej z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović, Andrzej Duda nawiązał do podpisanych w tym dniu umów pomiędzy polskimi i chorwackimi firmami działającymi w obszarze logistyki, transportu kolejowego i morskiego. Umowy te mają realizować koncepcję Trójmorza.

– To jest właśnie ten konkret, o który chodzi nam, prezydentom 12 państw inicjatywy Trójmorza, państw Europy Środkowej. Aby te umowy były podpisywane i aby były one realizowane – powiedział Andrzej Duda.

– Aby ta współpraca była nie tylko pomiędzy nami prezydentami, ale żeby ona przechodziła na współpracę międzyrządową, na współpracę między samorządami oraz żeby była współpracą pomiędzy przedsiębiorcami, firmami z naszych krajów – podkreślił prezydent.

Jak zauważył, projekty infrastrukturalne, o których była mowa „mają być kluczem do tego, abyśmy wyrównali nasz rozwój infrastrukturalny i poziom bezpieczeństwa energetycznego, z tymi jaki jest na zachodzie Europy”.

– Abyśmy wykorzystali także w sposób optymalny fundusze w ramach polityki spójności realizowanej przez UE. Żebyśmy w ten sposób, rozwijając nasze kraje, zwiększyli konkurencyjność UE, jako tego bytu, który w znakomitej części Europy jest jednakowo rozwinięty, w którym jest jak najbardziej zbliżony poziom zamożności przeciętnego obywatela; gdzie sytuacja gospodarcza w poszczególnych krajach jest mniej więcej równa – mówił polski prezydent.

– Rozwój infrastruktury w naszej części Europy ma się właśnie przyczyniać do tego, że ten rozwój będzie w miarę zbliżony pomiędzy naszymi krajami wewnątrz inicjatywy Trójmorza, ale także pomiędzy nami a Europą Zachodnią – dodał.

Podpisano:

– Porozumienie pomiędzy Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Morza, Transportu i Infrastruktury Republiki Chorwacji o wzmocnieniu współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza;
– Porozumienie o współpracy w zakresie wspierania rozwoju rynku gazowego Europy Środkowej i Wschodniej pomiędzy Operatorem Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM Spółka Akcyjna a Operatorem gazociągów przesyłowych Republiki Chorwacji Plinacro Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;
– Umowa o wzajemnej współpracy pomiędzy OT Logistics Spółka Akcyjna a Exportdrvo Spółka Akcyjna;
– Porozumienie o współpracy pomiędzy Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Spółka Akcyjna a Zarządem Portu Rijeka;
– Porozumienie o współpracy pomiędzy Ptak Warsaw Expo Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością a Targami Zagrzeb – Oddziałem Zagrzeb Holding Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Mam nadzieję, że podpisane porozumienia umożliwią stworzenie korytarza gazowego pomiędzy Morzem Bałtyckim a Adriatykiem – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda po podpisaniu pięciu umów polsko-chorwackich realizujących koncepcję Trójmorza.

Na wspólnej konferencji z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović Duda podziękował jej za współorganizację i współprowadzenie „niezwykle ważnego spotkania”, jakim – jego zdaniem – był czwartkowy II szczyt państw Inicjatywy Trójmorza w Warszawie oraz pozostałym prezydentom państw Europy Środkowej za obecność i udział w dyskusjach towarzyszących szczytowi.

Podkreślił, że podstawowym założeniem współpracy w ramach Trójmorza jest „rozwój infrastruktury i budowa energetycznego w naszej części Europy”.

Andrzej Duda wyraził też wdzięczność prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi za to, że „wziął jako gość udział w naszym spotkaniu”. – To pokazuje, że ta inicjatywa jest ważna i poważna, że ona ma ogromne znaczenie nie tylko dla rozwoju naszych krajów, ale że ona ma ogromne znaczenie także dla rozwoju UE i ma ogromne znaczenie dla budowania silniejszych więzi transatlantyckich – mówił prezydent.

W szczególności podziękował Donaldowi Trumpowi za słowa o otwarciu na współdziałanie z regionem Trójmorza „jeżeli chodzi chociażby o kwestię dostaw gazu LNG do naszych terminali”.

– Terminal w Świnoujściu jest oczywiście gotowy i on już przyjął pierwszą partię gazu ze Stanów Zjednoczonych. Mam nadzieję, że wkrótce powstanie terminal chorwacki na wyspie Krk, i że w ten sposób, także dzięki temu porozumieniu, które przed chwilą zostało podpisane pomiędzy operatorami polskim i chorwackim, będzie możliwe rzeczywiście stworzenie tego korytarza energetycznego, gazowego pomiędzy Morzem Bałtyckim a Adriatykiem, o którym już tyle razy mówiliśmy. To jest, proszę państwa, właśnie ten konkret – dodał polski prezydent.

Jagiellonia.org / Prezydent.pl