Ryzyko nowej rosyjskiej agresji na Ukrainę jest realne. Wygląda na to, że Rosja szuka pretekstu do ataku – powiedział specjalny przedstawiciel USA ds. Ukrainy Kurt Volker w wywiadzie udzielonym ukraińskiej telewizji TSN.

„Rosja przez długi czas znacząco wzmacnia swoją potęgę militarną, otaczając Ukrainę. Na swoim terytorium, jak również na Krymie, a teraz na Morzu Czarnym i Azowskim. I ma możliwość rozpoczęcia agresji. Do niedawna uznawaliśmy ewentualność ataku Moskwy na Ukrainę za mało prawdopodobną. Ale nagle nastąpił incydent, kiedy kilka tygodni temu Rosja zaatakowała ukraińskie okręty. A teraz myślę, że powinniśmy rozważyć realną możliwość, że Rosja rozpocznie nową agresję. I musimy zrobić wszystko, co możliwe, aby nie doszło do tego. Musimy zrobić wszystko, aby zapobiec tej agresji i powstrzymać ją”

– powiedział Volker.

„Ale jest coś, co mnie martwi. Są to rosyjskie oświadczenia, zgodnie z którymi rzekomo Ukraina ma zamiar zaatakować, użyć broni chemicznej. Taka dezinformacja jest niepokojąca, ponieważ Rosja potrzebuje pretekstu do agresji. Chciałbym myśleć, że robi się to, aby odwrócić uwagę od agresji wobec ukraińskich okrętów na Morzu Czarnym. Musimy być jednak bardzo czujni, musimy monitorować sytuację, aby uniknąć dalszej eskalacji i agresji”

– zaznaczył specjalny przedstawiciel Stanów Zjednoczonych do spraw Ukrainy.

Przypomnijmy, na początku grudnia szef sztabu generalnego Ukrainy Wiktor Mużenko oświadczył, że Rosja stale zwiększa koncentrację wojsk i sprzętu przy granicy z Ukrainą, może to świadczyć o przygotowaniach do działań ofensywnych.

PRZECZYTAJ:

Trzecie Imperium. O czym marzy gospodarz Kremla?

Ideolog Putina: Сelem Rosji jest przyłączenie Europy! (WIDEO)

Aleksandr Dugin: Na eurazjatyckim kontynencie dla Polski miejsca nie ma

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Putin szykuje się do wojny światowej. Po Ukrainie Rosja zaatakuje Polskę – Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy

The National Interest: W 2019 r. może wojna wybuchnąć III wojna światowa

Rosyjska agresja na Morzu Azowskim może przerodzić się w III wojnę światową – brytyjskie media

Putin szykuje się do wojny? Rosja formuje ugrupowania ofensywne przy granicy z Ukrainą

Rosja przemieszcza czołgi ku granice z Ukrainą. 100-tysięczna armia gotowa do inwazji

Rosja rozmieściła na granicy z Ukrainą 500 samolotów i 340 śmigłowców bojowych