Federacja Rosyjska może zostać odłączona od systemu bankowego SWIFT z powodu ataku na ukraińskie okręty na międzynarodowych wodach Morza Czarnego – oświadczył specjalny przedstawiciel USA ds. Ukrainy Kurt Volker, podaje Voice of America.

„Ludzie nazywają to »nuklearną« opcją. Doprowadzi to do strat dla wszystkich uczestników. Dużych strat dla Rosji, ale także dużych strat dla sojuszników”.

Kurt Volker

Specjalny przedstawiciel USA ds. Ukrainy

„Ostatecznie musimy zachować możliwość takiej opcji, ponieważ nie możemy nadal biernie spoglądać, jak Rosja podejmuje nowe agresywne kroki w stosunku do swoich sąsiadów”

– podkreślił Volker.

PRZECZYTAJ:

Eksperci: Rosja może próbować przejąć kontrolę nad Bałtykiem

Ponadto europejscy sojusznicy Stanów Zjednoczonych mogą nałożyć zakaz wpuszczania do portów UE rosyjskich statków przybywającym z Krymu lub akwenu Morza Azowskiego – twierdzi amerykański dyplomata. Volker przypomniał, że taką propozycję niedawno ogłosiła Annegret Kramp-Karrenbauer – sekretarz generalna współrządzącej w Niemczech CDU Annegret Kramp-Karrenbauer, która może zostać następcą kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

„Stany Zjednoczone chcą, aby takie środki wywarły presję na Rosję i dotarły do czasu, kiedy Rosja zechce negocjować, aby znaleźć rozwiązanie”

– podsumował amerykański urzędnik.

Przypomnijmy, 25 listopada 2018 r., rosyjscy okupanci otworzyli ogień i zajęły trzy okręty ukraińskiej marynarki wojennej. Akt agresji nastąpił w lokalizacji ekskluzywnej morskiej strefy ekonomicznej Ukrainy niedaleko ukraińskich wód terytorialnych w pobliżu uznawanej przez cały świat integralnej części Ukrainy – Autonomicznej Republiki Krymu, tymczasowo okupowanej przez Rosję.

PRZECZYTAJ:

Inwazja Putina na Ukrainę doprowadzi do politycznej śmierci Rosji, Trump nie pójdzie na ustępstwa kosztem Ukrainy

Ingerencja Rosji w sprawy wewnętrzne Ukrainy rozpoczęła się natychmiast po ogłoszeniu niepodległości tego państwa w sierpniu-grudniu 1991 roku. Ukraina nigdy nie została oczyszczona z sowieckich agentów KGB, nigdy w tym państwie nie było prawdziwej lustracji. Od pierwszych dni niepodległości Ukrainy, rosyjscy agenci (agenci KGB), prowadzili ukrytą wojnę hybrydową przeciwko temu państwu – zachęcali korupcję, manipulowali opinią publiczną, podsycali kłótnie i niezgodę, niszczyli państwo, gospodarkę i armię.

W 2013 roku Putin był przekonany, że Ukraina wkrótce wpadnie w jego ręce jak dojrzały owoc, ponieważ prawie wszystkie stanowiska w tym państwie objęli agenci wpływu rosyjskich służb specjalnych. W celu odrodzenia potężnego imperium Rosja planowała wchłonięcie Ukrainy. Jednak putinowska operacja przechwycenia dużego państwa na wschodzie Europy nie powiodła się. Miliony ludzi na antyrządowych demonstracjach w Kijowie i innych miastach Ukrainy pod koniec 2013 roku, wyraźnie wykazali całemu światu, że Ukraińcy kategorycznie nie akceptują wyboru geopolitycznego, narzuconego władzom Ukrainy przez agentów putinowskiej Rosji. Putin stracił Ukrainę. Ludzie obalili rząd rosyjskich agentów i marionetek. Była to największa porażka rosyjskich służb specjalnych po pomarańczowej rewolucji.

20 lutego 2014 r. wkurzony Putin zdecydował o bezpośredniej agresji wojskowej przeciwko Ukrainie, najechał ukraiński Krym i Donbass. Od tego czasu trwa zbrojna rosyjska agresja wobec Ukrainy.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Kreml nigdy nie wygra wojny o Ukrainę – ekspert Rady Atlantyckiej