Analitycy uważają, że Rosja mogłaby wykorzystać gazociąg Nord Stream 2 do rozszerzenia swojej strefy wpływów na tych wodach.

Ostrzega przed tym między innymi think-tank DiXi Group z Ukrainy, który analizuje politykę energetyczną. Grupa wskazuje, że Moskwa może na Bałtyku działać podobnie, jak na Morzu Azowskim. Tam do agresywnej polityki wykorzystano choćby fakt istnienia mostu łączącego Rosję z Krymem.

Gazociąg Nord Stream 2 będzie przebiegał przez wody terytorialne Danii i Niemiec oraz przez tereny Finlandii i Szwecji.

Moskwa mogłaby najpierw utrudniać ruch statków na Bałtyku – najpierw za sprawą formalnych procedur, potem agresywnych kontroli – a wreszcie i blokowania okrętów. Wszystko to byłoby tłumaczone ochroną rosyjskich interesów i gazociągu.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Anna Fotyga tydzień temu ostrzegała w Strasburgu, że „Agresywna postawa Federacji Rosyjskiej na Morzu Azowskim każe nam zwrócić uwagę także na inny schemat, który ten kraj wykorzystuje do blokowania dostępu do terytoriów. Dzieje się tak na Zalewie Wiślanym, na polskich wodach terytorialnych”. Skrytykowała też Gazociąg Północny: „Chciałabym również zwrócić uwagę moich kolegów na pełne lub częściowe ograniczenie dostępu do portów morskich przez Nord Stream 2. Jest to również ważny dodatkowy czynnik tego projektu” – podkreśliła.

Przypomnijmy, 25 listopada 2018 r., rosyjscy okupanci otworzyli ogień i zajęły trzy okręty ukraińskiej marynarki wojennej. Akt agresji nastąpił w lokalizacji ekskluzywnej morskiej strefy ekonomicznej Ukrainy niedaleko ukraińskich wód terytorialnych w pobliżu uznawanej przez cały świat integralnej części Ukrainy – Autonomicznej Republiki Krymu, tymczasowo okupowanej przez Rosję.

Źródło: biznesalert.pl, Fronda.pl, Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Anna Fotyga ostrzega przed Rosją na Morzu Azowskim!!!

Akt agresji! Rosja zaatakowała ukraińską marynarkę wojenną

Rosja nadal tworzy „pas niestabilności” wzdłuż swej granicy (MAPA)

Admirał: Eskalacja na wodach Morza Azowskiego i Czarnego to pełzająca agresja Rosji wobec południowej flanki NATO