Władze rosyjskie nadal zagrażają stabilności na Morzu Śródziemnym, używając różnych brudnych narzędzi – oświadczył Mike Pompeo, sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych w administracji prezydenta Donalda Trumpa.

„Rosja w dalszym ciągu zagraża stabilności w regionie Morza Śródziemnego, używając różnych technik do rozpowszechniania dezinformacji, podważania suwerenności narodowej, zaszczepiania chaosu, konfliktów i podziałów w krajach regionu”

– powiedział.

Według Pompeo zamożni Rosjanie, z których większość jest powiązana z Kremlem, wyprali miliardy dolarów na Cyprze i Malcie, co doprowadziło do problemów na rynkach krajowych i powszechnej korupcji w tych krajach.

Sekretarz dodał, że w Grecji Moskwa próbuje ingerować w wewnętrzne kwestie religijne.

„Widzieliśmy rosyjskich dyplomatów wyrzuconych z Grecji w 2018 roku za naruszenie porozumienia prespańskiego i za ingerowanie w wewnętrzne sprawy greckiego Kościoła”

– podkreślił.

Podał również przykłady Syrii i Libii, gdzie władze rosyjskie wspierają reżimy masowo zabijające cywilów.

„W Syrii Rosja wspiera reżim Assada, który rozpętał wojnę przeciwko własnemu narodowi, zaostrzając niestabilność w regionie i prowadząc do przedłużającego się kryzysu humanitarnego, który zmusił połowę ludności kraju do opuszczenia swoich domów”

– zaznaczył.

PRZECZYTAJ:

Pentagon: 4 tys. najemników i lotnictwo z prywatnej armii Putina biorą udział w wojnie domowej w Libii

Dodał też, że „Wszystkie te działania jasno pokazują, że jeśli ktoś prowadzi gry polityczne i próbuje powstrzymać postęp w konfliktach regionalnych, to Rosja działa tylko na rzecz własnych interesów ze szkodą dla całego regionu”.

Przypomnijmy, wojny w Libii, Syrii i na Ukrainie nie są konfliktami lokalnymi i regionalnymi. Są to teatry rosyjskich operacji wojskowych przeciwko Zachodowi.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Grupa Wagnera pogrąża świat w chaosie

Wojna Rosji z Zachodem trwa od 10 lat – Kongres USA

NATO przyznało, że Rosja prowadzi hybrydową wojnę przeciwko Zachodowi

Time: Putinowi udało się zbudować globalne imperium tyranów i państw upadłych

Pełzająca agresja. Rosja jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego

Putinowska Rosja jest największym zagrożeniem dla pokoju i suwerenności innych narodów – były ambasador USA w Rosji

Pełzająca agresja. Rosja jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego