W tym miesiącu Stany Zjednoczone zwiększyły dostawy ropy do Europy, wypierając tradycyjne gatunki, w tym rosyjski Urals, podaje portal Guildhall, powołując się Reuters.

Dane śledzenia statków Refinitiv Eikon pokazują, że dostawy ropy naftowej z USA do Europy w lipcu wzrosły po raz pierwszy od rozpoczęcia obowiązywania umowy OPEC + w maju. Tak więс, w porównaniu z czerwcem, dostawy amerykańskiej ropy ogółem wzrosły o 600 tys. ton – do około 3,1 mln ton. W czerwcu dostawy były mniej więcej na poziomie majowym – podał PRIME.

PRZECZYTAJ:

Długi Gazpromu i Rosnieftu wynoszą prawie tyle, co rezerwy finansowe Rosji. „Państwu grozi bankructwo” (KOMENTARZ)

Wcześniej ukazały się dane JODI, według których w maju 2020 roku Rosja powróciła na drugie miejsce na świecie pod względem wydobycia ropy ze wskaźnikiem 8,928 mln baryłek dziennie, Stany Zjednoczone utrzymały światową pozycję lidera, a Arabia Saudyjska spadła na trzecie miejsce. W kwietniu, po raz pierwszy od listopada 2018 roku, Rosja spadła na trzecie miejsce pod względem wydobycia ropy. A już w maju, według szacunków JODI, produkcja w Federacji Rosyjskiej spadła o 1,797 mln baryłek dziennie w porównaniu do kwietnia, czyli o 16,8 proc.

Putin świetnie pamięta, że gdy doszło do gwałtownego tąpnięcia cen ropy naftowej, zawalił się ZSRR. Gospodarz Kremla doskonale zdaje sobie sprawę, że w ten sam sposób może upaść Rosja. Perspektywy ewentualnego zawału cen węglowodorów mrożą krew w żyłach Putina.

PRZECZYTAJ:

W 2022 r. Rosję czeka upadek: gospodarka pęknie jak bańka mydlana – minister gospodarki i rozwoju Rosji

Przypomnijmy, w 2017 roku PKB całej Rosji był mniejszy niż PKB jednego amerykańskiego stanu – Nowego Jorku i o połowę mniej niż PKB stanu Kalifornia. Według Banku Światowego PKB Rosji w 2017 wynosił zaledwie 2,7 procent światowego PKB. Mimo desperackich prób reformowania zarządzania budżetem wydatki wojskowe Rosji wciąż stanowią mniej niż jedną dziesiątą wydatków NATO, z czego połowa „ginie” z powodu „otkatów”, czyli defraudacji środków publicznych. Ludność Rosji wynosi 146 mln osób, podczas gdy na przykład Nigerii 186 mln. Ściśle mówiąc, Rosja to rozległe pustkowie, bańka mydlana, Afryka ze śniegiem.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Prognoza dla Rosji: stagnacja, spadek rubla i odpływ inwestycji

Eksperci poważnych think tanków dochodzą do wniosku, że fatalna polityka kremlowska wiedzie Rosję ku przepaści

Amerykańscy analitycy z think tanku Stratfor przewidują rozpad Federacji Rosyjskiej i wzmocnienie roli Polski w Europie

Mimo poważnych problemów w rosyjskiej gospodarce, siły zbrojne Federacji Rosyjskiej pozostają na drugim miejscu w rankingu najpotężniejszych armii świata.

Warto przy tym przypomnieć, że rozpętanie konfliktów zbrojnych przez Moskwę w ciągu ostatnich lat spowodowane było nie tylko ze względu na rosyjskie ambicje imperialne, lecz także wskutek poważnych zagrożeń dla rosyjskiej gospodarki, która jest zorientowana na eksport węglowodorów. Należy podkreślić fakt, że Kreml sprowokował wojnę w Syrii w celu powstrzymania budowy gazociągów z Zatoki Perskiej do Europy, aby zapewnić Gazpromowi sprzedaż.

Nie należy ulegać złudzeniom, informacja o tym, że miecz Demoklesa wisi nad rosyjską gospodarką, nie powinna osłabiać naszej czujności. Odwrotnie! Trzeba sobie uświadomić, że właśnie z powodu krytycznego położenia rosyjskiej gospodarki i poważnego ryzyko upadku państwowości w nadchodzących latach Kreml będzie największym zagrożeniem dla globalnego bezpieczeństwa.

Włodzimierz Iszczuk

Redaktor naczelny portalu Jagiellonia.org i czasopisma „Głos Polonii”