SBU udaremniła wywrotowy scenariusz Federacji Rosyjskiej z udziałem nielegalnej organizacji radykalnej „Biała Kominiarka”, która została założona przez obywatela Ukrainy Mikołaja Dulskiego. Za pomocy tej organizacji Moskwa planowała zdestabilizować sytuację na Ukrainie i obalić rząd, powiedział na konferencji prasowej Wiktor Kononenko, zastępca szefa SBU.

Wczoraj, 18 lutego, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała Ewgena Moreńca, znanego w sieci jako „Biała Kominiarka” z filmików na YouTube.

Według zastępcy szefa SBU, rosyjskie służby specjalne w ramach projektu „Biała Kominiarka” (działającego na rozkaz Moskwy od jesieni 2018 r.) planowały zorganizować protesty na Ukrainie bezpośrednio po wyborach prezydenckich w dniu 31 marca. Te działania miały doprowadzić do nieuznania wyborów i gwałtownego obalenia władzy.

Co więcej, prowokacje zostały zaplanowane bez względu na to, kto z kandydatów przejdzie do drugiej rundy wyborów prezydenckich.

PRZECZYTAJ:

Kreml przygotowuje operację „Prorosyjska Ukraina”. Będzie to katastrofa geopolityczna dla Polski

Przeszukania przeprowadzono w biurze i miejscu zamieszkania trzech aktywnych członków grupy poparcia oskarżonej o terroryzm deputowanej Nadiji Sawczenko. Oni, zgodnie z SBU, byli w stałym kontakcie z agentem służb specjalnych Federacji Rosyjskiej Mikołajem Dulskim, który obecnie ukrywa się na terytorium Rosji.

„Rosja nie zatrzymuje się w swoich zamiarach zniszczenia państwa ukraińskiego. Dowodem na to jest zarówno retoryka służb specjalnych Federacji Rosyjskiej, jak i informacje, które posiadamy”

– ostrzegł zastępca szefa SBU.

PRZECZYTAJ:

Przyszłość wolnej Europy zależy od tego, co dzieje się dzisiaj na Ukrainie

Wcześniej szef SBU Wasyl Hrycak ujawnił informacje o specjalnej operacji rosyjskich służb, które planowały zorganizować szereg ataków na niemal 20 świątyń należących do Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego. Kreml planował oskarżyć o to Ukraińców i rozpalić konflikt na tle religijnym.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Prorosyjska sieć szykuje zamach stanu na Ukrainie?

Generał ujawnia podstępny plan Putina wobec Ukrainy

Ukraińskie służby specjalne zapobiegły zamachowi stanu, który był przygotowany w koordynacji z terrorystami „DRŁ” (WIDEO)

Sprawa Nadii Sawczenko. W arsenale Władimira Rubana wykryto granatnik, którym chwalił się prowodyr donieckich terrorystów