Szef Rady Europejskiej przyjechał do Kijowa, aby wziąć udział w uroczystej sesji ukraińskiego parlamentu, upamiętniającej 5. rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainie.

Ukraińskie media informują, że Tusk odczytał przemówienie po ukraińsku.

„Nie możliwa jest Europa bez sprawiedliwej, niezależnej i bezpiecznej Ukrainy, a ci politycy, którzy są gotowi sprzedać Ukrainę, sprzedają przyszłość Unii Europejskiej”

– powiedział Donald Tusk podczas przemówienia na specjalnej sesji Rady Najwyższej Ukrainy, w związku z piątą rocznicą rozpoczęcia rosyjskiej agresji zbrojnej przeciwko Ukrainie, poinformował Ukrinform.

Tusk oświadczył, że cały naród ukraiński i jego lider Petro Poroszenko, zasługują na ogromny szacunek w Europie za bohaterski opór agresji rosyjskiej.

„Kiedy my, Polacy rozpoczęliśmy swoją drogę do Europy, papież Jan Paweł II powiedział do świata: „Nie ma Europy sprawiedliwej bez Polski niepodległej”. Tu i teraz chcę powiedzieć, że nie ma sprawiedliwej Europy bez niepodległej Ukrainy, nie ma bezpiecznej Europy bez bezpiecznej Ukrainy… Mówiąc prościej, nie ma Europy bez Ukrainy”

– powiedział Tusk.

Dodał, że będzie zawsze pamiętać błękitną flagę ze złotymi gwiazdami na Kreszczatiku podczas rewolucji godności i hymn Unii Europejskiej „Oda do radości”, który rozbrzmiewał w całej Ukrainie.

„Często powtarzam kolegom w Brukseli: nie uczcie ich (Ukraińców – red.) być Europą – uczcie się od nich, czym jest Europa. Pozwólcie, że teraz zacytuję swój apel do przywódców UE: tylko ten, kto jest solidarny z Ukrainą, ma prawo nazywać się Europejczykiem, ten, kto jest gotowy sprzedać Ukrainę – sprzedaje przyszłość Europy”

– powiedział Tusk.

Prezydent Petro Poroszenko i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk uhonorowali pamięć bohaterów Niebiańskiej Sotni.

Źrodło: Ukrinform, Kresy24.pl

PRZECZYTAJ:

Przyszłość wolnej Europy zależy od tego, co dzieje się dzisiaj na Ukrainie

Kreml przygotowuje operację „Prorosyjska Ukraina”. Będzie to katastrofa geopolityczna dla Polski

Jarosław Kaczyński na Euromajdanie: “Niech żyje wolna Ukraina! Niech żyje wolna Polska!”