Jarosław Kaczyński przemawiając na Majdanie Niepodległości, zapewnił, że Polska zawsze będzie wspierać sprawę integracji europejskiej Ukrainy oraz wyraził nadzieję, że Ukraina będzie w przyszłości członkiem UE.

– Przyjechałem tutaj, aby wspierać wasze marzenie, aby wspierać europejską integrację Ukrainy. Kiedy patrzę na te wielkie tłumy, na tą ogromną demonstrację, to jestem pewien, że zwyciężycie, że Ukraina będzie w Unii Europejskiej, że wyszliście już na tą drogę, wyszliście, bo jesteście zjednoczeni, jesteście silni.

Wy jesteście potrzebni Europie, pamiętajcie o tym… To nie jest tylko tak, że wy potrzebujecie Europy, wy potrzebujecie Unii, Europejska Unia potrzebuje Ukrainy. Pamiętajcie o tym, miejcie tą pewność. Europa będzie silniejsza, będzie więcej znaczyć, jeżeli Ukraina będzie członkiem Unii. Ale to, by być razem, a dziś „razem” – to znaczy być w Unii, oznacza także, że razem będą nasze dwa wielkie narody – polski i ukraiński. I to jest bardzo ważne dla naszej przyszłości, dla przyszłości Polski i Ukrainy. Właśnie w tym kierunku, w swojej polityce szedł mój brat, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, który zginął w Smoleńsku.

I my, i ja idziemy tą samą drogą, i tą samą drogą będziemy iść dalej. Wiem, że są na Ukrainie siły, które mają inne poglądy, warto im przypomnieć wiersz waszego wielkiego wieszcza, wielkiego poety Szewczenki, otóż on pisał w jednym ze swoich utworów, że ci, którzy szkodzą Ukrainie, którzy nie chcą wolnej Ukrainy, nigdy nie zostaną zbawieni. Niech ci, którzy dzisiaj chcą ciągnąć Ukrainę w tą drugą stronę, pamiętają o tym wielkim przesłaniu wielkiego Ukraińca.

Tu przed chwilą padły bardzo mądre słowa wypowiedziane przez duchownego o potrzebie budowy moralnych podstaw polityki, o potrzebie budowy moralnych podstaw życia publicznego, powtarzam: to bardzo ważne dla tej drogi, na którą żeście weszli… Idźcie tą drogą, a z całą pewnością zwyciężycie. Przed chwilą słyszeliście słowa o tym, by się nie bać, otóż zacytuję wielkiego Polaka Papieża Jana Pawła II: „Nie lękajcie się!” Nie lękajcie się! Niech żyje wolna Ukraina! Niech żyje wolna Polska! Niech żyje jedność naszych narodów!

Jagiellonia.org