Nowe sankcje nałożone na Koreę Północną

Nowe sankcje nałożone na Koreę Północną
Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych jednomyślnie przyjęła w poniedziałek rezolucję o nałożeniu dodatkowych sankcji na Koreę Północną. Dotyczą one m.in. dostawy ropy naftowej do tego kraju.

Projekt rezolucji został przygtowany przez Stany Zjednoczone, w reakcji na ostatnią próbę nuklearną przeprowadzoną przez Koreę Północną.Pod głosowanie poddana została jednak jego złagodzona wersja, by uzyskać poparcie Rosji i Chin.

Dodatkowe sankcje przewiduję m.in. wprowadzenie limitu na dostawy ropy naftowej do Korei Płn.: do 500 tys. baryłek od 1 października do końca 2017 roku i do 2 mln baryłek w ciągu 2018 roku i lat następnych. Nowe restrykcje wprowadzają także całkowite embargo na dostawy gazu ziemnego do Korei Płn. i zakaz eksportu północnokoreańskich wyrobów tekstylnych.

Nowe sankcje nie obejmą przywódcy KRLD Kim Dzong Una i jego najbliższych współpracowników. W pierwotnej wersji przygotowany przez USA projekt rezolucji zakładał m.in. całkowite embargo na dostawy paliw dla Korei Północnej oraz zamrożenie aktywów Kim Dzong Una.

To już dziewiąta rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sankcji wobec Korei Płn. w związku z jej programem rakietowym i nuklearnym.

Jagiellonia.org / niezalezna.pl / PAP

Nowe sankcje nałożone na Koreę Północną Ћого JAGIELLONIA.ORG sankcje

About The Author

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serdecznie zapraszamy Państwa do polubienia i śledzenia naszego fanpage

Portal Międzymorza Jagiellonia.org
Share via
Send this to a friend