22 lutego odbędzie się wspólna wizyta Prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy w siedzibie dowództwa litewsko-polsko-ukraińskiej brygady w Lublinie – poinformował zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Kostiantyn Jelisiejew, informuje portal „Europejska Prawda” powołując się na „Interfax-Ukraina”.

Głównym tematem rozmow będzie współpraca w sprawach dwustronnych, europejskich i międzynarodowych, opowiadając się za promocją współpracy w kwestiach bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, a także odnośnie przeciwdziałania realizacji projektu Nord Stream 2.

Wielonarodowa Brygada Litewsko-Polsko-Ukraińska osiągnęła gotowość bojową w grudniu 2016 r. W październiku ubiegłego roku otrzymała sztandar oraz imię hetmana Konstantego Ostrogskiego. Ministrowie obrony trzech państw, które ją utworzyły, podpisali wówczas porozumienie rozszerzające możliwości działania brygady o udział w operacjach międzynarodowych za jednomyślną zgodą stron.

Przypomnijmy, 8 lutego Komitet Konsultacyjny Prezydentów Polski i Ukrainy ustalił, że jeszcze w lutym odbędzie się wspólna wizyta Prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy w siedzibie dowództwa litewsko-polsko-ukraińskiej brygady w Lublinie – informuje serwis internetowy Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas obrad Komitetu w Warszawie, odbywających się pod przewodnictwem Szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego i zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Kostiantyna Jelisiejewa przedyskutowano też obecny stan stosunków polsko-ukraińskich, w tym m.in. kwestię możliwych dróg doprowadzenia do wznowienia poszukiwań i ekshumacji polskich ofiar wojen i konfliktów na terenie Ukrainy.

,,Biorąc pod uwagę obecne niestałe członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ strony wymieniły poglądy ws. dalszych wysiłków koniecznych w celu konsolidacji międzynarodowej społeczności na rzecz zapewnienia Ukrainie praktycznego wsparcia w przeciwstawianiu się rosyjskiej agresji, a także uwolnienia przez Federację Rosyjską ukraińskich więźniów, w tym marynarzy zatrzymanych w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej w listopadzie 2018 r.” – zrelacjonowano w komunikacie.

Źrodło: Prezydent.pl, Europejska Prawda, Interfax-Ukraina, Jagiellonia.org