Rosja kontynuuje wyposażanie infrastruktury na tymczasowo okupowanym ukraińskim Krymie do rozmieszczenia broni jądrowej – zaznaczyła Emine Dżaparowa, pierwsza wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy podczas ogólnoukraińskiego forum „Ukraina 30”, informuje amerykańska rządowa rozgłośnia „Radio Wolna Europa” i „Radio Swoboda”.

„Rosja aktywnie rozbudowuje krymską infrastrukturę wojskową dla swojej broni jądrowej. Rekonstruuje infrastrukturę schronów z głowicami jądrowymi z czasów sowieckich. Na półwyspie już zostały rozmieszczone potencjalni nośniki broni jądrowej”.

Emine Dżaparowa

Pierwsza wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy

Zaznaczyła też, że ​​Rosja nadal przekształca Krym w swoją bazę wojskową.

„Swoje planowanie na Krymie Rosja próbuje wzmocnić, przekształcając go w dużą bazę wojskową” – dodała Dżaparowa.

Wcześniej o tym, że Rosja odbudowuje bazę atomową na anektowanym Krymie poinformował deputowany Rady Najwyższej Ukrainy, przywódca Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew.

„Przygotowania Rosji do rozmieszczenia broni jądrowej na Krymie stanowią poważne zagrożenie dla całej Europy i cywilizowanego świata. Próba zdobycia przez Federację Rosyjską dominacji w basenie Morza Czarnego jest dużym zagrożeniem …”

powiedział w grudniu ubiegłego roku w wywiadzie dla tureckich mediów generał Andrij Taran, minister obrony Ukrainy.

Dodał też, że utrudnianie przez Rosję swobodnej żeglugi w Cieśninie Kerczeńskiej jest również bardzo niebezpieczne. Według niego Federacja Rosyjska podejmuje działania mające na celu zakłócanie łączności za pomocą wojny elektronicznej, zwłaszcza utrudniając nawigację lotniczą i morską w akwenie Morza Czarnego.

Przypomnijmy, po aneksji Krymu w 2014 roku Rosja prowadzi regularne ćwiczenia wojskowe na półwyspie i na Morzu Czarnym, a także sprowadza tam sprzęt wojskowy, w szczególności systemy obrony przeciwlotniczej.

W styczniu 2018 roku w rejonie Przylądka Fiolent dyżur bojowy rozpoczęły rosyjskie systemy rakietowe czwartej generacji typu ziemia-powietrze S-400 Triumf. We wrześniu 2018 roku te same kompleksy zostały umieszczone w Eupatorii, a pod koniec roku w Dżankoju.

W Sztabie Generalnym Ukrainy działania rosyjskiego wojska na Krymie nazywane są nielegalnymi.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Prezydent Rumunii wzywa do wzmocnienia obecności NATO w regionie Morza Czarnego

Ukraina i Gruzja muszą stać się członkami NATO – szefowie MSZ Polski, Rumunii i Turcji