Rosja przygotowuje się do rozmieszczenia broni jądrowej na terytorium tymczasowo okupowanego Półwyspu Krymskiego – powiedział w wywiadzie dla tureckich mediów generał Andrij Taran, minister obrony Ukrainy, informuje agencja Ukrinform.

„Przygotowania Rosji do rozmieszczenia broni jądrowej na Krymie stanowią poważne zagrożenie dla całej Europy i cywilizowanego świata. Próba zdobycia przez Federację Rosyjską dominacji w basenie Morza Czarnego jest dużym zagrożeniem …”.

Andrij Taran

Generał, minister obrony Ukrainy

Dodał też, że utrudnianie przez Rosję swobodnej żeglugi w Cieśninie Kerczeńskiej jest również bardzo niebezpieczne. Według niego Federacja Rosyjska podejmuje działania mające na celu zakłócanie łączności za pomocą wojny elektronicznej, zwłaszcza utrudniając nawigację lotniczą i morską w akwenie Morza Czarnego.

PRZECZYTAJ:

Krym nigdy nie był rosyjski! Półwysep został okupowany przez Rosję dopiero pod koniec XVIII wieku, Polska była zajęta w tym samym czasie

Przypomnijmy, w styczniu br. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na wspólnej konferencji prasowej z premierem Rumunii Ludoviciem Orbanem oświadzcył, że NATO zamierza nadal umacniać swoją obecność w strategicznie ważnym regionie Morza Czarnego.

„Morze Czarne ma strategiczne znaczenie dla NATO. Sojusz zamierza nadal umacniać swoją obecność w tym regionie. Trzy kraje NATO to państwa nadbrzeżne Morza Czarnego – Turcja, Bułgaria i Rumunia, a dwa pozostałe kraje w regionie – Gruzja i Ukraina – są cennymi partnerami NATO”

– zaznaczył szef NATO.

W związku z tym Stoltenberg przypomniał, że w 2019 roku NATO przyczyniło się do otwarcia morskiej akademii wojskowej na Ukrainie, a także obiecał przeprowadzić więcej ćwiczeń wojskowych z państwami partnerskimi.

Przypomnijmy, admirał ukraińskiej marynarki wojennej Serhij Hajduk w rozmowie z dziennikarzem serwisu Hromadske Radio zaznaczył, że głównym celem rosyjskiej agresji na morzu Azowskim i Czarnym jest osłabienie południowej flanki NATO.

„Dla nich głównym argumentem jest sprzeciw wobec południowej flanki NATO. To ich główna strategia geopolityczna”

– powiedział. Zwrócił także uwagę na militaryzację Krymu.

W ciągu pięciu lat wojny [Rosjanie] faktycznie stworzyli od podstaw „rakietową triadę” na Krymie, okręty podwodne, okręty nawodne z bronią rakietową, nabrzeżne kompleksy lotnictwa, które mają doświadczenie w walce w Syrii

– podkreślił admirał. Z kolei europoseł Anna Fotyga w trakcie Parlamencie Europejskim w Strasburgu w październiku 2018 r. ostrzegała, że:

„Agresywna postawa Federacji Rosyjskiej na Morzu Azowskim każe nam zwrócić uwagę także na inny schemat, który ten kraj wykorzystuje do blokowania dostępu do terytoriów. Dzieje się tak na Zalewie Wiślanym, na polskich wodach terytorialnych. Chciałabym również zwrócić uwagę moich kolegów na pełne lub częściowe ograniczenie dostępu do portów morskich przez Nord Stream 2. Jest to również ważny dodatkowy czynnik tego projektu”.

Militaryzacja i nasilenie agresji pod pretekstem ochrony mostu krymskiego, jakie dziś obserwujemy na Morzu Azowskim, w najbliższej przyszłości może się powtórzyć w akwenie Morza Bałtyckiego w pobliżu wód terytorialnych Polski pod pretekstem ochrony rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Prezydent Rumunii wzywa do wzmocnienia obecności NATO w regionie Morza Czarnego

Ukraina i Gruzja muszą stać się członkami NATO – szefowie MSZ Polski, Rumunii i Turcji