Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. gen. Mark Milley 18 maja w Brukseli spotkał się z dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Rusłanem Chomczakiem, informuje portal GuildHall powołując się na Pentagon.

Tematem negocjacji między Kijowem a Waszyngtonem była „sytuacja bezpieczeństwa w Europie Wschodniej”. Strona amerykańska w oświadczeniu wymienia Ukrainę jako „kluczowego partnera NATO”, zaangażowanego w „utrzymanie pokoju i stabilności w Europie”.

Wcześniej sekretarz stanu USA Anthony Blinken i minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba rozmawiali o możliwości zaangażowania Stanów Zjednoczonych w dyplomatyczne rozwiązanie zaostrzonej sytuacji w Donbasie.

„Strony zwróciły szczególną uwagę na sposoby skutecznego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w wysiłki dyplomatyczne zmierzające do pokojowego rozwiązania rosyjsko-ukraińskiego konfliktu zbrojnego”

– czytamy w oświadczeniu.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

NATO Review: Kompromisy z Moskwą są niedopuszczalne. Niezależna i suwerenna Ukraina pozostaje kluczowym czynnikiem bezpieczeństwa euroatlantyckiego