Nie będzie zgody na usunięcie z Konstytucji zapisów o strategicznym kursie Ukrainy w celu uzyskania pełnoprawnego członkostwa w NATO, choćby to była „cena za pokój” w Donbasie – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie udzielonym amerykańskiemu dziennikowi „New York Times”, informuje biuro prasowe głowy państwa‎ ukraińskiego.

„W porozumieniach mińskich nic nie powiedziano o członkostwie w NATO, w formacie normandzkim nic nie powiedziano o członkostwie w NATO. Co do zmian w Konstytucji w kierunku decentralizacji mówimy: porozumienia mińskie to przewidują, jesteśmy na to gotowi. Jednak zmieniać Konstytucję w kierunku, o którym czasem słyszymy w mediach z Federacji Rosyjskiej, w tym przypadku znają moje stanowisko, powiedziałem wprost Putinowi, że w tym przypadku się nie zgadzam”.

Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy

Dodał też, że zgadza się na upodmiotowienie regionów o szerszych uprawnieniach, dotyczy to również Donbasu.

PRZECZYTAJ:

Dlaczego Ukraina chce wstąpić do NATO

Przypomnijmy, 7 lutego 2019 r. parlament Ukrainy wniósł do konstytucji zapis o dążeniu do UE i NATO. 334 z 385 głosujących deputowanych do Rady Najwyższej poparło w drugim czytaniu nowelizację Konstytucji Ukrainy poprzez umieszczenie w niej artykułu (116), w którym podkreśla się, że celem Ukrainy jest integracja z UE i NATO.

Taka zmiana konstytucji była inicjatywą prezydenta Petra Poroszenki. Do preambuły wpisano też fragment podkreślający europejską tożsamość Ukrainy.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Kurt Volker: okupacja części Ukrainy i Gruzji nie jest przeszkodą dla członkostwa w NATO

Klimkin: Pompeo zapewnił, że Ukraina będzie członkiem NATO

Biały Dom aktywnie omawia kwestię przystąpienia Ukrainy do NATO – Bolton

USA: „Chcemy, aby Ukraina stała się członkiem NATO”

USA: Ukraina i Gruzja są długoterminowymi bastionami chroniącymi Zachód przed agresją Rosji

Ukraina funkcjonuje już, jak wschodnia flanka NATO – szef MSZ Ukrainy

NATO nie będzie prosić Rosji o zgodę w sprawie przystąpienia Ukrainy do Sojuszu – Stoltenberg