Służba Bezpieczeństwa Ukrainy aresztowała deputowaną Rady Najwyższej Ukrainy Nadię Sawczenko. Prokuratura zarzuca jej przygotowywanie zamachów oraz planowanie zbrojnego przejęcia władzy na Ukrainie.

Prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko stwiedrza, że Nadia Sawczenko osobiście „planowała, rekrutowała i wydawała instrukcje co do popełnienia ataku terrorystycznego” w parlamencie ukraińskim. Łucenko twierdzi, że prokuratura ma dowody iż Sawczenko prowadziła działania zmierzające do zamachu na ład konstytucyjny Ukrainy oraz siłowe przejęcia władzy w państwie. W tym celu jeździła na tereny zajęte przez separatystów, i stamtąd przywoziła broń, której zamierzała użyć do ataku na prezydenta oraz budynek ukraińskiego parlamentu.

Dziś komisja regulaminowa Rady Najwyższej Ukrainy postanowiła odebrać immunitet deputowanej Nadii Sawczenko. Po tym w gmachu ukraińskiego parlamentu śledczy SBU Aleksandr Tosusiak odczytał deputowanej akt podejrzenia popełnienia przestępstwa.

Przypomnijmy, 8 marca został aresztowany wspólnik Sawczenko Władimir Ruban, przyjaciel prorosyjskiego oligarchy Wiktora Medwedczuka, który jest kumplem prezydenta FR Władimira Putina. W środowisku ekspertów ukraińskich Ruban jest znanym od dawna działaczem prorosyjskim, który od początku wojny na wschodzie Ukrainy został szefem Centrum Wyzwolenia Jeńców „Korpus Oficerski”.

ZOBACZ TAKŻE:

Nacjonaliści, puczyści, terroryści: Niebezpieczne serbskie związki prokremlowskich pseudonarodowców

Nieudany rosyjski atak na Czarnogórę

Antypolonizm. Zwyczajny rosyjski faszyzm

„Systema”. Tajna armia Putina w Europie

Rosyjski niedźwiedź staje się bardziej bezczelny – The Washington Post