15 października 2018 r. Synod Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej uznał za niemożliwe dalsze znajdowanie się we Wspólnocie Eucharystycznej z Patriarchatem Ekumenicznym Konstantynopola – informuje rosyjska agencja Interfax.

„Podczas dzisiejszego spotkania Świętego Synodu postanowiono całkowicie zerwać Wspólnotę Eucharystyczną z Patriarchatem Konstantynopola”

– poinformował podczas konferencji prasowej metropolita wołokołamski Hilarion, który w Patriarchacie Moskiewskim kieruje Wydziałem Zewnętrznych Stosunków Kościelnych.

KOMENTARZ REDAKCJI

Cerkiew, która w 1945 r. została stworzona przez stalinowski KGB, zerwała relacje ze światowym chrześcijaństwem obrządku wschodniego. Reagując na decyzję Synodu Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola, który 11 października 2018 r. uznał uzależnienie w przeszłości ukraińskiego prawosławia od Moskwy za niezgodne z prawem kanonicznym, Synod Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej ogłosił o nowej schizmie w ramach cywilizacji prawosławnej.

Przypomnijmy, 11 października 2018 r. Moskwa przegrała 300-letnią wojnę za Ukrainę. Patriarchat Konstantynopolitański zlikwidował akcję Listu Synodalnego z 1686 r., który podporządkował Metropolię Kijowską Patriarchatowi Moskiewskiemu.

Wcześniej Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ujawnia dokumenty KGB w sprawie utworzenia Patriarchatu Moskwy i całej Rusi, z których wynika, że wszyscy bez wyjątku delegaci tzw. Lokalnego Soboru Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w 1945 r. zostali rekrutowani przez czekistów. Ogólnie rzecz biorąc, w rzeczywistości Rosyjska Cerkiew Prawosławna nie jest Kościołem, lecz departamentem FSB ds. agitacji i propagandy idei tzw. „ruskiego mira”.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Rosja obrońcą rodziny i wiary? Rosyjska Cerkiew Prawosławna została stworzona przez KGB! Dokumenty

Wizyta patriarchy Moskwy. Wicepremier Bułgarii: Ten agent KGB „Michajłow” ma czelność uczyć nas „prawdy”?

To decyzja historyczna! Ukraiński Kościół Prawosławny będzie niezależny od Moskwy