Putin i jego podwładni zhańbili się na Ukrainie. Siły Zbrojne Ukrainy rozwiały fałszywy mit rosyjskiej propagandy o tzw. „drugiej armii świata”.

24 lutego na Białorusi uformowała się duża kolumna wojsk rosyjskich, które miały zdobyć Kijów, ale rosyjskie dowództwo nie mogło zmusić żołnierzy do osiągnięcia choćby jakiegokolwiek sukcesu. Ukraiński opór był totalny i bardzo skuteczny. W rezultacie Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły łańcuchy logistyczne Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, oświadczył w eterze telewizji Sky News Michael Clarke, były dyrektor think tanku Royal United Services Institute.

Siły rosyjskie, które zaatakowały Ukrainę 24 lutego jednocześnie z kilku kierunków, zgodnie z planem, musiały wykonać zadanie postawione na Kremlu w ciągu trzech dni. Tak się nie stało.

28 lutego cały świat obserwował niemal na żywo niekończącą się kolumnę wojsk rosyjskich, która formuje się na Białorusi i ciągnie w kierunku Kijowa. Zakładano, że wojska te otoczą stolicę Ukrainy.

„To nie zadziałało. Kolumna po prostu utknęła, a Ukraińcy zaatakowali linie logistyczne Sił Zbrojnych FR. To było jedno z głównych upokorzeń dla wojsk rosyjskich: nie mogli kontrolować dużej kolumny wojskowej i zmusić ich do zrobienia czegoś”.

Michael Clarke

Ekspert wojskowy, były dyrektor think tanku Royal United Services Institute

ZBRODNIE WOJENNE

W kwietniu zaczęły pojawiać się doniesienia o makabrycznych zbrodniach wojennych w Buczy i Czernihowie, gdy wojska rosyjskie wycofały się z Kijowa, a siły ukraińskie wyzwoliły miasta satelickie stolicy Ukrainy.

„Te zbrodnie wojenne zaszokowały świat, a wszyscy zachodni przywódcy, którzy odwiedzili Ukrainę, komentowali to, co zobaczyli w Buczy”

– powiedział Clarke.

NIE BYŁO PODBOJU CHERSONIU

Rosjanie nie odnieśli żadnych sukcesów na polu bitwy na południu Ukrainy. Ekspert wojskowy zauważył, że tak zwane „sukcesy wojsk rosyjskich na południu Ukrainy” wynikały wyłącznie ze zdrady rosyjskich agentów w szeregach ukraińskich służb specjalnych.

„Nie zdobyli Chersonia, dostali go dzięki wywrotowej działalności wewnętrznej, Rosjanie po prostu przenieśli się do tego miasta – największego z okupowanych. To ważne miasto, bo kontroluje dostęp do Krymu i zaopatrzenie w wodę” – powiedział ekspert wojskowy.

PROTESTY W CHERSONIU

Ekspert wojskowy przypomniał też, z jaką nienawiścią i pogardą mieszkańcy Chersoniu spotkali najeźdźców. Przypomniał też, że tysiące ludzi zaczęło wychodzić na ulice i wyrażać swoje zdanie na temat obecności rosyjskich okupantów.

„Wtedy nie wiedzieli, co z tym zrobić. Byli bardzo bierni. Od tego czasu rzeczywistość jest coraz bardziej ponura, wzrosła liczba represji. Te publiczne demonstracje manifestują się teraz w formie walk partyzanckich: morderstw, zamachów bombowych itp., które Rosjanie oczywiście nazywają terroryzmem” – dodał Clarke.

MARIUPOL

Mariupol miał upaść w pierwszych dniach wojny – był bardzo blisko linii frontu. Ale tak się nie stało. Mariupol bronił długo i bohatersko. Walki toczyły się o każdy dom i o każdą ulicę. 21 maja prawie całkowicie zniszczone miasto zajęły wojska rosyjskie, po zdobyciu zakładu Azowstal ukraińscy żołnierze zostali wzięci do niewoli. Strategicznie nie miało to większego sensu, ale emocjonalnie był to kamień milowy. W walkach o zdobycie miasta Rosjanie ponieśli ogromne straty.

SIEWIERODONIECK I ŁYSYCZAŃSK

Do czerwca wojskom rosyjskim w ciężkich walkach udało się zdobyć miasta Siewierodonieck i Łysyczanśk. Pod względem wojskowym jest to ich najlepsze osiągnięcie od pół roku wojny.

WNIOSKI I PROGNOZY

Ofensywa rosyjska zakończyła się fiaskiem, w ciągu ostatnich kilku tygodni nie posuwali się naprzód, zamiast tego przesuwają wojska na południowy zachód, ponieważ Ukraińcy przygotowują się do odbicia Chersonia.

Obie strony zdają sobie sprawę, że za kilka miesięcy pogoda się zmieni i z różnych powodów dla każdego trzeba podjąć ważne decyzje.

Rosjanie mogą kontynuować próby ofensywne w obwodzie donieckim, a Ukraińcy w kierunku Chersoniu. Jeśli Ukraińcy zdołają wyzwolić Chersoń, będzie to ogromny psychologiczny cios dla Putina i rosyjskich sił zbrojnych.

Politolodzy sugerują, że wyzwolenie ukraińskiego Chersonia od rosyjskich najeźdźców może doprowadzić do upadku reżimu krwawego zbrodniarza wojennego Władimira Putina. Realizacja takiego scenariusza stanie się jednym z najważniejszych pozytywnych i epokowych osiągnięć geopolitycznych XXI wieku. Realizacja takiego scenariusza stałaby jednym z najważniejszych pozytywnych i epokowych osiągnięć geopolitycznych XXI wieku.

KOMENTARZ REDAKCJI

Ukraina musi wygrać. Reżim Putina musi ponieść upokarzającą i miażdżącą porażkę. Jego klęska powinna być przykładem dla wszystkich dyktatorów i zbrodniarzy wojennych, którzy marzą o zniszczeniu istniejącego ładu międzynarodowego opartego na poszanowaniu praw człowieka i suwerenności państw. Kiedy Kreml przegra, groźba globalnej wojny może zostać zneutralizowana na wiele lat.

Trwająca na Ukrainie wojna jest – bez najmniejszej przesady – wojną o przyszłość ludzkości. To wojna między wolnością a niewolnictwem, demokracją a despotyzmem, prawdą a kłamstwem, między światłem a ciemnością. Chiny uważnie śledzą tę wojnę. Losy świata decydują dziś na Ukrainie.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

„Siły Rosji się wyczerpują” – szef MI6 przewiduje haniebną klęskę Putina

„Kartagina zostanie zniszczona” – szef MON Ukrainy po spotkaniu z szefem NATO

Rosja po Putinie. Jednym z warunków zniesienia sankcji powinna być rezygnacja z broni jądrowej

OGLĄDAJ NASZ FILM O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE ŚWIEŻY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: