Zwróciłem się z apelem do prezydenta Ukrainy, by była zgoda na badania i ekshumacje – powiedział przebywający dziś z wizytą w Charkowie prezydent Andrzej Duda. – Ustaliliśmy, że apelujemy o to, aby nie podejmować kroków w kierunku kolejnych upamiętnień, które nie są oparte na sprawdzonych naukowo dowodach – dodał prezydent Polski.

– Główne tematy naszej dzisiejszej rozmowy z panem prezydentem, długiej, nie zawsze łatwej, mamy kilka tematów trudnych, ale wierzę głęboko, że uda nam się te tematy rozwiązać w duchu dobrej współpracy pomiędzy naszymi krajami i naszymi społeczeństwami – powiedział podczas konferencji prasowej w Charkowie Andrzej Duda.

Chcemy, żeby historia nie determinowała tego, co dzieje się dzisiaj i będzie działo się w przyszłości. Fakty są takie, że to, co działo się przed laty, bardzo często ma wpływ, poprzez naszą wrażliwość i ból, który zostaje. Musimy to rozumieć jako politycy i to szanować. W kontekście historii musimy dbać o to, żeby za wszelką cenę dążono do prawdy- mówił Andrzej Duda.

– Myślę przede wszystkim o ekshumacjach. Zwróciłem się dziś do pana prezydenta z jasno sformułowanym apelem: abyśmy mogli przełamać impas w relacjach polsko-ukraińskich musi być przywrócona zgoda na ekshumacje. Sprawiedliwie, po jednej i drugiej stronie, aby zawsze upamiętnienie mogło się odbyć, po naukowych badaniach – powiedział Duda.

– Zwrócimy się, by na szczeblu wicepremierów i ministrów kultury zostały uzgodnione ustalenia komisyjne, by jak najszybciej usunąć zakaz ekshumacji – mówił. Zaapelował również do polityków, by „zachowali umiar w wypowiedziach”. -Byśmy mogli budować przyszłość, musimy starać się podejść do tego w sposób spokojny. Dojść do prawdy, ale tak, by zbudować pomost przyjaźni między narodami, a nie zaogniać rany – powiedział prezydent.

Petro Poroszenko z kolei poinformował, że podczas rozmowy w cztery oczy otrzymał „zdecydowane zapewnienie Andrzeja Dudy o niezmiennym poparciu Polski dla Ukrainy w przeciwstawianiu się rosyjskiej agresji, przeprowadzaniu reform, przedłużeniu sankcyjnego nacisku Unii Europejskiej na FR aż do pełnego odzyskania terytorialnej jedności Ukrainy” – napisał na Twitterze.

Prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Petro Poroszenko złożyli w środę hołd polskim żołnierzom zamordowanym przez NKWD, pochowanym na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie.

Spoczywają tam szczątki 4302 polskich ofiar. Zdecydowaną większość stanowią więźniowie obozu NKWD w Starobielsku. W dołach śmierci, wraz z polskimi oficerami, leży także około 2,8 tys. ofiar stalinowskiego terroru z lat 1937-1938.

Źrodło: Kresy24.pl / PAP / AB