„Putin otworzył puszkę Pandory. Putin stwierdził, że trzeba doprowadzić do przesilenia. Sądzę, że doszedł do takiego wniosku, bo wiedział, że przegrywa wyścig techniczny, technologiczny, przemysłowy, gospodarczy, a w związku z tym wyścig o atrakcyjność modelu państwowego” – powiedział premier Mateusz Morawiecki występując przed uczestnikami XVII Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” w Spale.

„To ideologia ruskiego miru, czerpiąca z tradycji sowiecko-rosyjskich. Po pierwsze, Putin i jego władza na Kremlu czerpie z tradycji wielkiej wojny ojczyźnianej i tradycji Związku Radzieckiego. To duża część społeczeństwa rosyjskiego, która hołduje mitom, narracjom, tradycji. Druga to tradycja wielkiej Rosji, imperium rosyjskiego, które miało ambicję panowania nad połową świata. Imperium prawosławnego, bo Putin czerpie z prawosławnego dorobku, oczywiście go zniekształcając”.

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

Premier Polski dodał, że ten „ruski mir, czyli rosyjska ideologia, jest zbrodnicza, niebezpieczna, pokazującą swoje najstraszniejsze oblicze. Z tym mierzymy się my, a jeszcze bardziej naród ukraiński”.

„Dlatego spójność państw NATO, Unii Europejskiej jest dzisiaj taka kluczowa, jest dzisiaj zaporą przed barbarzyńskim planem Putina i Kremla”

– podkreślił.

„Byłem parę dni temu w Hadze zaproszony na nieoczywiste spotkanie, krajów, które wierzą we wspólnotę transatlantycką. Tam usłyszałem z ust jednego z premierów, że jest zdumiony, jak daje się dziś odczuć ruska propaganda. No, my nie jesteśmy zdumieni! Jakże mocniej, o wiele mocniej aktywna jest ruska propaganda. Ci, którzy mogą oświetlić drogę, jak państwo, członkowie Klubów »Gazety Polskiej«, są dziś kluczowi. Proszę Was z całego serca o aktywność na wszystkich możliwych polach”

– wezwał uczestników zjazdu premier Morawiecki.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Mateusz Morawiecki: To nie wojna, lecz ludobójstwo

Premier: Nie ma i nie będzie Trójmorza bez wolnej i suwerennej Ukrainy

Mateusz Morawiecki: Putin bardziej niebezpieczny niż Hitler. Rosja potrzebuje deputinizacji