W związku z sytuacjami, jakie miały miejsce w Hucie Pieniackiej i Kijowie-Bykowni oraz w związku z renowacją Cmentarza Wojskowego w Bykowni, konsulat RP w Kijowie zwracam się z prośbą o wzmożone zainteresowanie stanem polskich miejsc pamięci narodowej (pomniki, tablice pamiątkowe, cmentarze, budynki zabytkowe itp.), zwłaszcza Cmentarza w Bykowni, a w przypadkach budzących niepokój o informowanie pracowników Wydziału Konsularnego (+38 050 312 33 71) oraz policji 102.

Również współprzewodniczący polsko-ukraińskiej grupy parlamentarnej Mykola Kniazhytsky zwróci się do ukraińskiego MSW i SBU z prośbą o wzmocnienie ochrony polskich miejsc pamięci i placówek dyplomatycznych na Ukrainie.

Przypomnimy że Andrij Biłeckij (Narodowy Korpus), zwrócił się do zastępcy szefa policji — naczelnika Komendy Głównej Policji Państwowej w Kijowie, Andrija Kryszczenki, z pytaniem, czy wszczęte zostało postępowanie prokuratorskie w związku z faktem zbezczeszczenia pomników na teranie parku narodowego „Bykowniańskie Mogiły” oraz jakie środki zostały podjęte w celu ustalenia i postawienia przed sądem sprawców tego czynu.

Zwrócono się również z apelem do Ministra Kultury Ukrainy, Jewhena Niszczuka, jako że Narodowy Park Pamięci „Bykowniańskie Mogiły” podlega właśnie temu ministerstwu. Deputowany Rady Najwyższej, Andrij Biłeckij, zaproponował wzmocnienie ochrony owego pamiątkowego kompleksu

W styczniu doszło do zniszczenia pomnika Polaków pomordowanych w 1944 roku we wsi Huta Pieniacka przez oddziały ukraińskiej dywizji SS-Galizien. Znajdujący się tam krzyż został wysadzony w powietrze, a tablice z nazwiskami ofiar zamalowano farbą. W styczniu także pomazano czerwoną farbą polską i ukraińską część cmentarza ofiar NKWD w Bykowni, na którym znajduje się groby polskich ofiar zbrodni katyńskiej.

Zdaniem ukraińskiego MSZ natężenie w ostatnim czasie takich wydarzeń w miejscach związanych z Polską „świadczy o zainteresowaniu trzeciej strony, by zaszkodzić relacjom ukraińsko-polskim”.

ZOBACZ TAKŻE:

BBN: Siły trzecie będą próbowały skłócić Ukrainę i Polskę

https://jagiellonia.org/najpierw-huta-pieniacka-teraz-cmentarz-bykowni-reakcja-polskiego-msz/

Pieniacze w Hucie Pieniackiej: kto chce podpalić stosunki polsko-ukraińskie?

Gdzie w Żytomierzu stanie pomnik Paderewskiego?

Targalski: Rosyjska agentura w Polsce tylko czeka, aby takie wypadki nagłaśniać i kreować agresywne zachowania wobec Ukraińców

Foreign Policy: Prezent dla Putina od Polski i Ukrainy

Dr Jerzy Targalski: Większość Polaków będzie grała w rosyjskim teatrze marionetek

Rosyjskie echo okrzyków w Przemyślu

Jak rozpoznać ruskiego trolla?